Збереження живих свідків історії Мараморощини

5-7 серпня 2021 року неймовірна команда арбористів України за підтримки Інституту еколого-релігійних студій, Комісії з питань екології Мукачівської греко-католицької єпархії і ТОВ “Хускварна Україна” здійснила другий етап заходів по збереженню багатовікових дубів с.Крайниково, навколо готичної церкви св. Архангела Михаїла 17-го століття на Хустщині. Нагадаємо, що перший етап заходів по збереженню унікального біотопу відбувся в травні цього року.

На основі результатів першого етапу робіт експертами-арбористами було складено план першочергових дій, які мають забезпечити як безпеку місцевого населення від руйнування дерев, так і збереження природного і архітектурного надбання для наступних поколінь. Інститут еколого-релігійних студій у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP-FOUNDATION і Комісії з екології МГКЄ постійно приділяє темі збереження унікального дубового біотопу в Крайникові велике значення. Ведуться непрості перемовини з вітчизняними і закордонними благодійниками по пошуку коштів та можливості для збереження природної і культурної спадщини наших Карпат.

Керівник Інституту еколого-релігійних студій Олександр Бокотей, який є одним з натхненників і організаторів даного заходу, розповідає, що дубовий біотоп цього села асоціюється в нього, як і в багатьох місцевих мешканців, з найкращими спогадами дитинства, і сьогоднішня проблема з захворюваннями могутніх дубів, як і стан храму Архангела Михаїла не дає спокійно йому жити. Адже ці дуби разом з церквою настільки органічно вплетені в природний ландшафт і творять унікальний архітектурно-природний ансамбль, як поєднання природного та культурного надбання. І наше завдання зберегти це Боже творіння для наступних поколінь. Активіст зазначає, що ведеться велика робота в декількох напрямках. Інститут докладає всіх зусиль, щоб надати розголосу даній проблемі, відповідної медійної підтримки орієнтованої на внутрішню і міжнародну аудиторію. Арбористами розроблена відповідна стратегія і почалися роботи по консервації та збереженню цих унікальних багатовікових велетнів-дубів. Але попереду ще дуже багато роботи і завдань, і тут, на думку пана Олександра, мусить докластися як центральна, місцева влада, так і міжнародні спонсори, всі люди доброї волі.

Організатори заходу висловлюють вдячність всім небайдужим рідного краю та всієї України, старості села Крайниково – п.Ваканич Марині та архідекану Хустського Архідияконату МГКЄ митр.прот. Володимиру Бабичу за підтримку та допомогу. І головна подяка звісно команді самовідданих арбористів з усієї України. Першим відгукнувся місцевий арборист Роберт Альбрехт, через якого вдалося запросити до співпраці неймовірну команду арбористів України: Борис Мартін, Іван Цісарук з сином Андрієм, Володимир Ветроградський, Валентин Скубак з дружиною Мариною Пушкарьовою і Олександра Сладкова які радо долучилися і живуть цією важливою справою. Як відзначають арбористи, старовікові дерева — це вражаючі обєкти природи, бо це живі памятки історії. Якщо можна щось зробити, щоб продовжити життя дереву, то вони зроблять усе, що від них залежить, адже дерева, які зараз вилікувати, можуть пережити не тільки нас, а й наших дітей та внуків очищуючи повітря та зберігаючи баланс недоторканої природи. А такими діями і заходами прищеплюється дітям на практиці любов до живого, адже теорія тут не працює. Водночас це робота непроста, адже кожне живе дерево потребує індивідуального підходу, по суті, арбористи — це лікарі та інженери водночас.

За словами Роберта Альбрехта, який разом з синочком Марком завжди готові до допомоги, вже після першого огляду було встановлено, що дерева треба рятувати, за попередньою оцінкою найстаршому дубу біля 600 років, вік інших – біля 350. Висота цих дубів – 30 м, крона має розмах 20-25 м, а обхват стовбура – більше шести метрів.

В процесі лікування було стабілізовано крону одного дуба, звязано найбільш аварійні гілки відповідними тросами, розчищено дупла дерев, знято і вкорочено сухі гілки, зроблено ряд інших необхідних наразі робіт для інших дубів. В майбутньому фахівцями заплановані роботи в чотирьох напрямках (згідно фахового висновку арбориста Володимира Ветроградського): стабілізація крони з метою унеможливлення її розвалювання; пригнічення розвитку трутовика, який руйнує дерева зсередини; розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів, замокання та потрапляння сміття в дупла; зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.

Голова місцевої релігійної громади МГКЄ, яка опікується унікальними дубами і храмом та нараховує заледве 9 вірників, Василина Хвуст висловлює слова вдячності усім, що знайшли час приїхати в наш край та долучитися до збереження унікальної природної пам’ятки. Окрема подяка арбористам з різних куточків України, які на волонтерській основі спасають унікальний дубовий біотоп, а разом з тим і готичний храм Архангела Михаїла.

Збереження дубів підтримується волонтерською роботою асоціації арбористів України, Комісією з екології Мукачівської єпархії і Інститутом еколого-релігійних студій (керівник Олександр Бокотей) в рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» (менеджер проекту Іван Тимофеєв), який реалізовується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FOUNDATION.

Інформаційний відділ IERS

 

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: