Гнізда та годівнички для птахів потрібні впродовж всього календарного року. У рамках різних проєктів IERS та IRCEF їх виготовляє голова Громадської організації людей з інвалідністю «Паралельний світ» Андрій Доніченко.
Такі будиночки встановлюють у парках і скверах різних населених пунктів Закарпаття для збільшення популяції птахів у регіоні. Гніздові ящики полегшують життя птахам, які останнім часом все рідше селяться в дуплах. Особливо корисними помешкання для пернатих стають навесні, коли птахи починають шукати місця для гніздування. Взимку ж більш актуальними є годівнички, в яких знаходять поживу тварини.
Фахівці IERS займаються виготовленням та встановленням гніздових конструкцій протягом всього року, щоб навесні птахи могли селитись в садах, лісах, парках тощо. Будівництво відбувається за чіткими інструкціями від орнітологів, які постійно консультують працівників організації.
Як розповідає Андрій Доніченко, гніздовий ящик для птахів повинен бути зроблений з дотриманням певних правил:
«У виробництві варто використовувати нестругану деревину: краще сосну або інші хвойні дерева – дошки товщиною приблизно 2–3 см. Для будівництва також підходять водонепроникна фанера або водонепроникні OSB-плити. Однак не можна брати звичайну фанеру або ДСП, оскільки це призведе до «катастрофи на будівництві». Дах може бути односхилим або двосхилим і виготовленим з дьогтьового паперу чи пластику», – пояснює досвідчений столяр Андрій.
Дотримання цих деталей важливе для комфортного життя пернатих. Наприклад, гніздові ящики для птахів зазвичай мають кубічну форму з похилим дахом, що виступає за контури коробки. Це необхідно, щоб захистити внутрішню частину ящика від дощу. Одну зі стін найкраще монтувати на петлях (із замиканням дроту та цвяхів) або дерев’яних кілочках, тому що ящики потрібно чистити принаймні раз на рік.
Андрій Доніченко здебільшого працює самостійно, однак іноді також залучає до роботи помічників-волонтерів, яких навчає самостійно. Майстер-класи з обробки деревини він проводить і для школярів Закарпаття. Так пан Андрій вчить дітей змалечку піклуватися про біорізноманіття регіону та відвідально ставитися до природи як Творіння.
Допомога птахам відбувається за співпраці Institute of Ecological and Religious Studies- IERS (керівник Olexander Bokotey) з Союзом охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband, NABU International), координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IERS).
Інформаційна служба IERS
Сповіщення: Виготовлення гніздівель для птахів - IRCEF
Сповіщення: Жайворонки – провісники весни - IRCEF