Сьогодні відбувся – на жаль, віртуальний (зважаючи на епідемію) – методологічний семінар “Можливості створення кліматичної концепції для актуалізації цінностей відповідальності за Боже Творіння в діяльності Церкви”, організований ІЕРС та IRCEF для розповсюдження ідей, викладений в енцикліці Laudato si та на конференції ООН, присвяченій кліматичним загрозам. Даний вебінар відбувся в рамках реалізації проєкту “Молодіжна школа сталого розвитку Карпат”, який імплементується ІЕРС у співпраці з НАБУ за підтримки VGP Foundation та має надзвичайно важливе значення для подальшого розвитку роботи у рамках напряму Kirchenproject in Osteuropa.
У семінарі брали участь:
• Олександр Бокотей, секретар IRCEF,
• Наталія Куля, проектний менеджер ІЕРС,
• Антоніна Зейкан, координатор проектів ІЕРС та IRCEF,
• Богдан Мотузенко, виконавчий директор “Project bureau”, науковий радник ІЕРС та IRCEF,
• Ольга Шевченко, доктор географічних наук (Кафедра метеорології та кліматології, географічного факультету),
• Борис Безнощенко, практикант DBU від ІЕРС (Екологічне бюро Північної церкви),
• Владислав Юрош, практикант DBU від ІЕРС (НАБУ),
• Михайло Біланич, науковий співробітник ІЕРС та ІРЦЕФ,
• Марта Михайлець, співробітник ІЕРС,
• Юрій Васько, співробітник ІЕРС, волонтер ІРЦЕФ.
Учасники обговорили необхідність і можливості створення кліматичної концепції як загального стратегічного документу, що регламентував та регулював би позицію та політику Церкви як організації і як громади в подоланні кліматичних загроз та координував би реальні кроки у боротьбі з такими загрозами.
Ця концепція націлена на зміну екологічної та кліматичної свідомості і, найголовніше, поведінки віруючих в рамках релігійних та територіальних співтовариств. Обговорюючи західний та український досвід, узагальнений Борисом Безнощенко в праці «Залучення Північної церкви в Німеччині до захисту клімату», автор зауважив на потребі адаптації методів та заходів, передбачених такою концепцією, до українських умов. А також на необхідності організаційної підтримки лідерів Церкви та моніторингу і порівняння результатів кліматозахисних заходів.
Учасники дійшли висновку, що поряд з широкими організаційними зусиллями, а також централізованими заходами зі зниження енергоспоживання, тепловитрат, раціоналізації використання екологічних ресурсів, необхідні прості кроки, доступні релігійній громаді на рівні парафій, де головним є ефект надання прикладу одними громадами іншим. Цей процес має супроводжуватись інформаційно-просвітницькою кампанією, що включатиме практичні приклади діяльності громад, що вже займаються такою діяльністю.
Учасники відзначили, що розробка Концепції і її втілення мають бути довгостроковими, коли результати кожного етапу роботи стануть основою для наступних етапів, а окремі приклади кліматозберігаючих заходів будуть поширюватися в якості набутого досвіду серед інших парафій та громад.
Сторони обговорили:
1) можливості роботи з окремими цільовими групами, насамперед дітьми та молоддю, як найбільш відкритими для нових ідей, позитивних змін;
2) вплив на діяльність громад у цілому;
3) важливість цільової роботи з активними та вмотивованими членами громад і екологічно свідомим духовенством, що сприятиме підвищенню екологічної священства та парафіян.
О. Бокотей і Б. Безнощенко поокремо вказали на цікаві можливості роботи з цифровими технологіями, використання яких дисциплінує потенціальних учасників та заохочує їх брати участь в кліматоохоронних заходах. А О. Шевченко наголосила на особливій потребі роботи з молоддю і дітьми, а також на важливості зворотнього зв’язку в обговоренні та впровадженні майбутньої Концепції.
Секретаріат ІЕРС та ІРЦЕФ