Великий зимовий облік птахів є наймасовішим заходом з вивчення птахів у всьому світі. Щороку він проводиться протягом тижня наприкінці січня. Спостереження за птахами, або бьордвочінг – справа захоплива та пізнавальна. Особливо зручно спостерігати за птахами взимку, коли листя з дерев опало, а пташки активно займаються пошуком їжі.
Традиційно наприкінці січня юннати ЗОЕНЦ беруть участь у Великому зимовому обліку птахів (Christmas Bird Count), який ще називають Різдвяним. Звичай обліковувати птахів народився 1900 року в США, коли редактор орнітологічного журналу Bird-Lore Френк Чепмен запропонував новий спосіб Різдвяного полювання – з біноклем в руках замість зброї.
Головна мета зимового обліку – з’ясувати чисельність птахів і види, які залишилися зимувати поряд із нашими домівками.
Завдяки простоті проведення та незначним витратам часу, Великий зимовий облік птахів дуже популярний серед дітей і дорослих. Спостерігати за птахами можна у дворі свого будинку, в саду, на шкільному подвір’ї, у міському парку – у межах населеного пункту.
Юннати проводили спостереження на Чорних озерах та на території дендропарку екоцентру. Під час екскурсії вдалося помітити такі види птахів:
- горлиця садова Streptopelia decaocto;
- голуб сизий Columba livia;
- сорока Pica pica;
- грак Corvus frugilegus;
- ворона сіра Corvus cornix;
- синиця велика Parus major;
- лисуха Fulica atra;
- горобці польовий та хатній Passer montanus.
Також юннати перевірили стан годівничок на території екоцентру. Діти обговорювали, як підгодовують взимку пташок біля своїх осель і які птахи прилітають до годівничок.
Під час екскурсії учасники заходу переконалися, що потрібно охороняти наших пернатих друзів. Якщо ми підгодуємо їх взимку, вони віддячать нам навесні і влітку, рятуючи від комах-шкідників наші зелені насадження, радуючи нас своїм різноманітним мелодійним співом.
Експертка ІЕРС Ольга Величканич провела захід у рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies- IERS (керівник Olexander Bokotey) з Союзом охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband, NABU International), координатори проєкту Ivan Tymofeiev (NABU), Nataliya Kulya (IERS).
Інформаційна служба IERS