Ступивши до лісу, одразу відчувається його вологий подих, особливо зараз, в осінній період. Якщо бути уважним, кожна складова лісу таїть в собі особливий світ.
Ось квасениця звичайна, що на перший погляд нагадує конюшину, але її листочок – це форма серця. Даної рослини у карпатських лісах вдосталь. Вона їстівна і на смак нагадує щавель. Використовується для приготування салатів і супів. А у дикій природі нею ласують зайці.
А ось вже інший, рідкісний вид – лобарія легенеподібна. Це лишайник, який колись широко використовувався у народній медицині для лікування легень, є індикатором чистого повітря і, на жаль, став вимираючим видом. Лобарія росте дуже повільно, відростає на кілька міліметрів протягом року і потребує охорони.
Це лише два приклади дивовижних складових лісу. А скільки їх?
Можна щодня навідуватися у той самий ліс і кожного разу робити нові відкриття. Цього разу ми запросили до лісу християнську молодь, щоб поділитися знаннями про цю екосистему, концентруючись на окремих її елементах і формуючи цілісне уявлення про цінність лісу.
Зустріч відбулася у НПП «Синевир» – одному з перших українських національних парків, який знаходиться у Хустському районі Закарпаття. Саме тут неперевершені природні ліси, площа яких перевищує 12 тисяч гектарів. А ще у межах цієї території зростають букові праліси, які у переліку Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Про ці особливі, надзвичайно цінні «лабораторії просто неба» також йшла мова під час нашого еколого-освітнього заходу.
Згідно книги Буття, Бог творив ліс третього дня, а п’ятого і шостого наповнив його птахами, звірями та іншими живими істотами. З цього бачимо, що даній екосистемі Творець приділив чи не найбільше часу. А це спонукає нас глибоко замислитися над питанням відповідальності за унікальне творіння.
Захід відбувся в рамках проекту «Церкви та громадські організації разом задля екоосвіти в національних парках», що реалізується Інститутом еколого-релігійних студій та НПП “Синевир” у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABUBundesverband, NABUInternational) та за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини (AuswärtigesAmt, AA_Kultur).
#CivilSocietyCooperation