Студентам про орнітолога Олександра Грабаря

Птахи завжди приваблювали до себе людину. Хтось насолоджується їхньою зовнішньою красою та піснею, хтось їм допомагає, а хтось досліджує. Одним із тих, хто вивчав орнітофауну нашого краю в минулому був ужгородець, вчитель гімназії, перший завідувач відділу природи Народного музею Закарпатської України (зараз Закарпатський ОКМ імені Тиводара Легоцького).   

14 березня старший науковий співробітник сектору природи відділу історії та краєзнавства Руслана Джахман прочитала лекцію, присвячену першому завідувачу відділу природи Олександру Грабарю. Студенти біологічного факультету, які були присутні на заході, дізналися цікаві факти з життя відомого орнітолога та мали можливість побачити оригінальні наукові праці вченого з фондів та бібліотеки музею. Його праця «Птаство Підкарпатської Русі», яка була надрукована 1931 року в декількох номерах журналу «Подкарпатська Русь», є дуже цінною й актуальною в наш час. У ній вперше поданий список птахів нашого краю (271 вид) і зараз ми можемо дізнатися, які зміни в орнітофауні Закарпаття відбулися за останні сто років.

Улюбленими в Олександра Грабаря були хижі птахи. Їм він теж присвятив окрему працю «Хижоє птаство Подкарпаття». У кожній статті вчений нагадував про охорону птахів, зокрема хижих, яких люди вважали шкідниками господарства. Його вислів «У природі немає ні корисного, ні шкідливого», – не втрачає актуальності.

На завершення завідувач сектору природи, експерт Інституту еколого-релігійних студій Михайло Біланич провів екскурсію парком Ужгородського замку. У межах експозиції «Природа Закарпаття» студенти оглянули виставку, присвячену Іштвану Лаудону – класному керівнику Олександра Грабаря – та експонати, виготовлені першим завідувачем відділу природи музею.

Захід проведено в рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies-IERS (керівник  Олександр Бокотей) із Союзом охорони природи Німеччини (NABU BundesverbandNABU International), керівник проєкту Ivan Tymofeiev  (NABU) за фінансової підтримки VGP Foundation.

Інформаційна служба ІЕРС

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: