Чому важливо берегти первоцвіти?

Початок весни – це завжди неперевершене диво. Природа прокидається, наповнюється енергією, життям. Про прихід весни повідомляють і характерні тільки для цієї пори року звуки: дзвінке дзюрчання струмочків, веселий щебет птахів.

Нарешті після тривалої зими прокидаються первоцвіти – тендітні рослини, які водночас проявляють велику силу пробиватися і цвісти крізь сніг. У наших краях такими рослинами є підсніжник звичайний, проліска дволиста, білоцвіт весняний, шафран Гейфелів та інші.

На жаль, багато первоцвітів занесені до Червоної книги України, як-от: підсніжник, білоцвіт, шафран, цибуля ведмежа. Вони потребують бережливого ставлення, тому заборонено їх збирання для букетів, а також ранньовесняне спалювання трави.

У перший день весни темі збереження первоцвітів було присвячено заняття з учнями 3 класу «Тавор» Ужгородського греко-католицького приватного ліцею «ТеоБенд», яке провела Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи КЗПО «Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН», експертка ІЕРС.

Світлолюбні й вологолюбні, весняні ефемероїди поспішають відцвісти і дати насіння до настання більш жаркого і посушливого періоду року та пригнічення їх іншими рослинами. Вони зацвітають першими, поки дерева не вкрилися листям і не піднялася густа трава. Поживні речовини, що з минулого року запасли рослини в підземних частинах, дають їм змогу дуже швидко розвиватися навесні.

Саме ці рослини зазнають найбільш відчутного негативного впливу антропогенного чинника. Збирання первоцвітів дуже шкодить природі рідного краю ще й тим, що не дає можливості квітам утворити насіння, а виривання з цибулинками призводить до повного їх знищення. Ушкоджуються й сусідні квітки, ламаються стебла та бруньки, а кожна зірвана рослинка – це втрата 15–20 насінин, які могли б дати нове покоління рослин у майбутньому.

Діти дійшли висновку, що, ніж зривати ці тендітні квіти, краще їх сфотографувати, намалювати або зробити вітальну листівку.

Тому дуже доречним став майстер-клас із виготовлення весняних квіточок-ельфиків. Варто зазначити, що і до цієї роботи ми підійшли із розумінням необхідності збереження природних ресурсів. Адже для поробок використали уже вживаний папір.

Веселі весняні дзвіночки, виготовлені учасниками заходу, стануть гарною прикрасою кімнати або чудовим подарунком. І вкотре нагадають нам, що саме від кожного з нас залежить, чи зможемо ми і наші нащадки милуватися щовесни цими тендітними квітами!

Тож, бережімо красу природи, весняні усмішки рідної землі! Вони справді цього варті!

Захід проведено в рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies-IERS (керівник  Олександр Бокотей) із Союзом охорони природи Німеччини (NABU BundesverbandNABU International), керівник проєкту Ivan Tymofeiev  (NABU) за фінансової підтримки VGP Foundation.

Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи КЗПО «Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН», експертка Інституту еколого-релігійних студій

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: