Що це? Де це? Як це? Поговоримо про сортування сміття

Питання екології сьогодні особливо актуальне. Обговорюють екостиль життя у всьому світі. Сортування сміття – доволі непроста, проте не менш важлива тема, про яку говорять не так часто.

Сортуванням займається невеликий відсоток жителів планети, проте ті, хто більш свідомо підходить до свого життя та намагається не лише зменшити кількість відходів, а і правильно їх сортувати, активно розповсюджують інформацію про свій досвід. Статей на тему того, як правильно розділяти сміття – чимало, проте тих, хто безпосередньо сортує, – десятки. Різні є пояснення: немає куди здавати сміття після сортування, надто довгий процес, а деякі навіть соромляться сортувати, адже навіть ті самі пляшки здавати для них не комільфо.

То що ж робити? Як правильно сортувати сміття, які переваги сортування, де в Житомирі можна здавати сміття та досвід житомирянки Надії Наймушиної – про це все розкажемо далі.

Як правильно сортувати сміття
Для початку варто розуміти, що все сміття потрібно сортувати згідно з речовиною, з якої воно зроблено. Класти відходи потрібно у відповідний контейнер, який підходить для того чи іншого виду сміття;
– Зменшуйте розмір сміття, яке ви викидаєте. Для прикладу, усі пляшки потрібно скрутити, випустивши повітря, скласти щільно папір тощо;
– Спробуйте розбирати сміття на частини та сортувати ці частини. Тобто якщо ви берете скляну банку, то варто окремо сортувати скло і металеву кришку від банки. Таким чином, сортування дозволить зменшити домішки у матеріалі переробки;
– Будь-яку тару варто помити перед тим, як відправляти до контейнеру;
– Зверніть увагу, що папір чи картон, забруднений рештками їжі (наприклад, коробка з-під піци), є настільки ж шкідливим, як і розчинники чи фарби. Не можна класти у бак для паперу касові чеки чи використані серветки, оскільки це знижує якість сортування паперового чи картонного сміття;
– Для сортування скла варто використовувати лише скляні відходи. Порцеляна, кераміка чи дзеркала не є склом, тому їх утилізують окремо;
– Забезпечте правильне сортування алюмінієвої тари. Крім алюмінієвих бляшанок, також кладіть у бак підноси для їжі та тару з-під продуктів харчування, тюбики, аерозольні балончики та алюмінієву фольгу; Кришки від пляшок та консервних бляшанок, бляшанки з-під риби, аерозольні балончики, інші циліндричні ємності – все це підходить для сортування металу;
– Для сортування пластику важливо викидати чистий пластик, без зайвих домішок. Не слід класти сюди інші предмети, навіть якщо вони зроблені з пластику (іграшки, вази, невеликі побутові прилади, канцелярське приладдя);
– Пам’ятайте, що тара, виготовлена з деревини, ящики з-під фруктів та вина, а також невеликі коробки з-під сиру є тарою, що підлягає переробці. Проте її краще продати чи використати вторинно.

Переваги сортування сміття 
Сортуючи сміття, ви чітко розумієте, які відходи у вас є, і під час покупок усвідомлюєте, якого сміття вам варто уникнути і як ви його утилізуєте. Для прикладу, простіше придбати овочі без упаковки, адже це буде безвідходне використання. Вам захочеться брати з собою з магазину менше сміття, адже його сортування займає певний час та сили.

Також варто вказати те, що сортуючи сміття, ви робите простір навколо себе чистішим та доступнішим. Менше засмічуючи природу, ви дбаєте не лише про якість свого життя, але і про майбутнє. Сортування дозволяє заробити, особливо якщо це стосується скла.

Також сортуючи сміття, ви можете його використати вторинно або продати. Вторинне використання не лише дозволяє піклуватися про навколишнє середовище, а і покращити своє життя. Для прикладу, вторинно можна використовувати скляні банки, дерев’яні піддони, коробки, металеві бляшанки.

Головне – це те, що ви піклуєтеся про природу і своїм прикладом мотивуєте інших займатися сортуванням також.

Де у Житомирі здавати сміття 

Студенти та співробітники кафедри екології гірничо-екологічного факультету Житомирського державного технологічного університету розробили спеціальні листівки, де зібрали інформацію про пункти збору у Житомирі паперу, пластику, металу, скла, батарейок і люмінесцентних ламп.

На даних листівках написані наступні адреси, де можна утилізувати сміття.

Папір:
Перехрестя вул. Київської та Небесної сотні (у дворі);
Майдан Соборний, навпроти фонтану;
Вул. Промислова, 17;
Вул. Вітрука, 2\144;
Вул. Київська, 2;
Вул. Промислова, 17.

Пластик:
Вул. Домбровського, 25;
Вул. Сингаївського, 4;
Вул. Кафедральна, 4а. Метал:
Вул. С. Параджанова, 55;
Вул. Вітрука, 2\144;
Вул. Корольова, 173.

Скло:
Вул. Корольова, 150-а;
Вул. Ольжича, 9;
Вул. Домбровського, 25.

Батарейки:
Вул. Театральна, 17\20;
Вул. Київська, 64;
Вул. Перемоги, 10;
Вул. Леха Качинського, 12-а;
Вул. Кафедральна, 4-а.

Лампи:
Вул. Кафедральна, 4-а;
Вул. Київська, 81;
Вул. Чехова, 1.

Інтерв’ю з експерткою 

Сортування сміття – тема, яка цікавила її не один рік. Читала, вивчала, цікавилася, тепер – сортує сама. Житомирянка Надія Наймушина про свій досвід сортування, складнощі та переваги.

Коли Ви почали сортувати сміття і чому? 
Сортую вже більше року. Все почалося з того, що на Ютуб мені видало ролик блогерки, де вона розповідала про сортування. Мене зацікавила ця тема. Я почала шукати статті, дивилася відео про сортування і почала поступово привчати до сортування себе.

Які складнощі у Вас виникали під час сортування сміття? 
Мені здається, найбільша складність – змусити себе сортувати постійно. Ми не навчені цьому, тому інколи я несвідомо просто викидала сміття, а лише потім: «Надя, що ти робиш, треба все сортувати, а не скидати в купу». Також інколи було лінь перебирати сміття, але зараз для мене це не проблема. За цей час я помітно зменшила кількість відходів. Розкажіть про процес сортування. У мене є паперові баки. Я роблю пакети з газет, застеляю ними паперові баки або фольгою. Збираю сміття, потім окремо його передивляюсь. Мию бляшанки, банки, якщо є, відчищаю папір. У мене є песик, тому відходів первинних не так багато. Він любить доїдати за мною яблука, огірки, помідори, каші. Все, що не їм я, може з’їсти він, якщо воно, звісно, не зіпсоване.

Ви здаєте відсортоване сміття?
Так. Я певний час накопичую вдома скляні відходи, якщо такі є, металеві, папір, пластик. Проте зараз я себе привчаю не купувати сміття. Банки я використовую повторно, але якщо є зайві, то тут або віддаю знайомим чи на ОЛХ, або на переробку – біля мене тут, на Соборній, є пункт здачі. Папір у нас весь на дачі, там і дерев’яні відходи, бо ми користуємося там грубкою. У магазинах я намагаюсь купувати все без упаковки або приходити зі своєю упаковкою.

Як житомирянам почати сортувати сміття? 
Захотіти і зрозуміти, навіщо це потрібно. Коли почала сортувати, зрозуміла, скільки зайвого мене оточує. Це як розкласти по поличках все. Коли сортуєш, реально оцінюєш свої потреби. Житомирянам раджу спробувати сортувати. Не лінуватися, а просто почати. Це затягує, бо потім вже болісно змішувати сміття докупи.

Джерело: http://econews.bei.org.ua/2020/06/blog-post_69.html

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: