ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Рішення міжнародного наукового семінару «ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ ТА ЕКОЛОГІЧНО ПРИЙНЯТНЕ ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ З ПОЗИЦІЙ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ТВОРІННЯ»

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

РІШЕННЯ

міжнародного наукового семінару

«ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ ТА ЕКОЛОГІЧНО ПРИЙНЯТНЕ ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ З ПОЗИЦІЙ ХРИСТИЯНСЬКОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ЗА ТВОРІННЯ»,
що відбувся 10-13 лютого 2010 року в м. Ужгороді на базі
Катехитичного духовного центру

(Ужгородський монастир сестер ордену Згромадження Ісуса)

 

Організаторами семінару виступили ДВНЗ «Ужгородський національний університет», Кафедра католицької теології християнської соціальної етики університету Людвіга Максиміліана (м. Мюнхен), Німецький федеральний фонд з навколишнього середовища (DBU), Закарпатська обласна рада, Комісія з екології і мігрантів Римо-католицької конференції єпископів України, Комісія з екології Мукачівської греко-католицької єпархії, Ужгородська греко-католицька богословська академія імені Блаженного Теодора Ромжі, Благодійний фонд „Церква і навколишнє середовище».

На пленарних і секційних засіданнях виступили і запропонували своє бачення шляхів реалізації екологічно прийнятного енергозабезпечення і стратегії сталого розвитку в Україні та Європі ієрархи і духовенство Римо-католицької церкви, Мукачівської греко-католицької єпархії, Української православної церкви МП, Релігійного об’єднання прогресивних єврейських общин України, представники Закарпатської обласної ради, управління освіти і науки Закарпатської ОДА, науковці Ужгородського національного університету, Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти, Закарпатської філії Славістичного університету, Інституту юдаїки, представники природоохоронних органів, зокрема, Державної екологічної інспекції в Закарпатській області, Закарпатського облводгоспу, неурядових громадських організацій: Всеукраїнської екологічної ліги, Карпатського екологічного клубу «Рутенія», Екоцентру «Тиса», Молодіжного екологічного об’єднання «Екосфера», cоціально-екологічної громадської організації «Чистий берег», Організації Громадянського Суспільства територіального гендерного Центру «Сільська Родина». Крім того, в роботі форуму взяли участь академіки, професори, доценти, аспіранти багатьох вищих навчальних закладів України, представники засобів масової інформації, громадськість. Учасники семінару висловили свою стурбованість сучасним станом енергоефективності й екологічно прийнятного енергозабезпечення як в Україні, так і в Центральній та Східній Європі загалом. Подібне занепокоєння Церква висловлює вже давно. Свідченням цього стали останні чотири форуми, організовані нею та присвячені екологічній проблематиці й бачення реалізації стратегії сталого розвитку.

В ході семінару учасники підкреслили, що пастирська і місіонерська діяльність Церкви повинна враховувати сучасні глобальні виклики цивілізації та в перспективі гнучко реагувати на них.

Учасники семінару наголосили на важливості впровадження енергозберігаючих технологій і екологічно прийнятного енергозабезпечення.

У рамках форуму були проведені круглі столи, дискусії, в ході яких було сформульовано конкретні пропозиції щодо подальшої співпраці церкви, науки, влади і громадськості задля збереження створіння, а саме:

  1. Відповідно до рішень попередніх конференцій продовжити й інтенсифікувати створення постійнодіючих робочих груп із координації ініціатив з охорони навколишнього природного середовища при адміністративних органах всіх церков і релігій в Україні.
  2. Церквам і релігіям на основі власного досвіду та власним прикладом продовжити й інтенсифікувати практичні екологічні акції у сфері заощадження енергії, раціонального використання ресурсів, безпечного поводження з відходами, тощо.
  3. Рекомендувати ієрархам усіх конфесій зобов’язати своїх священиків в процесі душпастирської діяльності регулярно піднімати питання охорони природи, енергозбереження, раціонального та безпечного поводження з відходами.
  4. Рекомендувати як ієрархії, так і представникам духовенства усіх рівнів поглибити ефективну співпрацю з державними організаціями (органи влади, природоохоронні органи (облводгосп, Державна екологічна інспекція в Закарпатській області), навчальні заклади, наукові установи), і НУО з метою покращення енергоефективності, впровадження екологічно прийнятного енергозабезпечення і покращення стану навколишнього середовища в цілому.
  5. Підтримати і продовжити ідею спільного освячення водних джерел, до якого залучити учнів та студентів освітніх закладів, представників місцевих органів влади, працівників культури та ін.
  6. Продовжити роботу по проведенню кадастру вікових дерев на територіях монастирів, фар і загалом сакральних споруд, на необхідність чого свого часу вказував митрополит Андрей Шептицький.
  7. У рамках співпраці між єпархіями, парафіями, духовними і світськими навчальними закладами, науковими установами, органами влади, природоохоронними органами і науково-методичними центрами продовжити важливий напрямок роботи по:

– підготовці і виданню методичних розробок з екологічно прийнятного енергозабезпечення і охорони навколишнього природного середовища загалом;

– формуванню фільмо- і відеотек, бібліотек відповідної літератури, які можна буде використовувати в дошкільних, середніх шкільних та вищих навчальних закладах з метою виховання у підростаючого покоління почуття відповідальності за створіння.

  1. Продовжити і поглибити в засобах мас-медіа системну дискусію з вироблення програми спільних дій для реалізації стратегії сталого розвитку.
  2. Поширити на інші області України і прикордонні території сусідніх країн досвід видання тематичних буклетів зі зверненнями представників органів влади та християнських церков щодо охорони й збереження довкілля.
  3. Рекомендувати органам влади, природоохоронним органам розглядати Церкви та релігії як важливих партнерів у спільному пошуку шляхів вирішення сучасних екологічних проблем на міжнародній конференції «Екологічна ситуація в Карпатському регіоні та шляхи її поліпшення», яка відбудеться в м. Ужгороді за участі країн Карпатського регіону та під егідою Ради Європи.
  4. Рекомендувати центральним і місцевим органам влади підтримати рішення Міжнародного наукового семінару «Енергоефективність та екологічно прийнятне енергозабезпечення з позицій християнської відповідальності за створіння» та сприяти подальшій співпраці державних органів, наукових установ, церков та релігій, громадських організацій у вирішенні екологічних проблем.
  5. Рекомендувати організаційному комітету опублікувати матеріали конференції окремою збіркою, а також оприлюднити інформацію про конференцію у ЗМІ та в наукових виданнях.
  6. Розіслати рішення конференції: настоятелям церков та релігій, НАУ, НАН, Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів України, Верховній Раді України, Міністерству охорони навколишнього природного середовища України, Міністерству палива та енергетики України, Міністерству у справах надзвичайних ситуацій, комітету в справах Церков і релігій та комітету молоді, сім’ї і спорту.
  7. Висловити подяку як ієрархії і духовенству Католицької церкви в Україні і Мукачівської греко-католицької єпархії за організацію важливого міжнародного семінару, так і представникам Ужгородсько-Мукачівської православної єпархії (МП), Релігійному об’єднанню прогресивних єврейських общин України, представникам влади, природоохоронних органів і взагалі представникам усіх суспільних рухів та світських інституцій, які відгукнулись та взяли активну участь у роботі форуму.

 

 

Голова комісії з екології і мігрантів

Римсько-католицької конференції єпископів України,

єпископ Мукачівської дієцезії Антал Майнек

Голова комісії з екології

Мукачівської греко-католицької єпархії,

преосвященний владика Мілан Шашік

Вчений секретар семінару,

доцент Олександр Бокотей

 

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

У резиденції єпископів МГКЄ нова Великодня виставка!

З нагоди Великодня Комісія з питань екології Мукачівської греко-католицької єпархії спільно з експерткою Інституту еколого-релігійних студій Оксаною Кремінь оформили святкову виставку писанок та пасхальних композицій у резиденції єпископів МГКЄ.

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.