РІШЕННЯ
міжнародної науково-практичної конференції “Відповідалність за Створіння і сталий розвиток у Центральній і Східній Європі: досвід Польщі і України”, що проходила 7-9 грудня 2007 р. у м. Ужгороді на базі Катехитичного духовного центру (Ужгородський монастир сестер ордену Згромадження Ісуса)
Ініціаторами проведення конференції виступили Комісія з екології і мігрантів Римо-Католицької конференції єпископів України і Вроцлавська архідієцезія Римо-Католицької конференції єпископів Польщі.
Співорганізаторами виступили Міністерство охорони навколишнього середовища, природних ресурсів і лісівництва Республіки Польщі, Міністерство регіонального розвитку Республіки Польщі, Закарпатська облдержадміністрація, Підкарпатське воєводство Республіки Польщі, Благодійний фонд «Церква і навколишнє середовище», Генеральне консульство Республіки Польщі у Львові, Ужгородський національний університет, Державне управління охорони навколишнього середовища у Закарпатській області, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області.
У роботі конференції взяли участь ієрархія та представники Римо-католицької Церкви Польщі та України, Мукачівської греко-католицької єпархії, Української православної церкви Московського патріархату, Закарпатської реформатської церкви, Католицького екологічного форуму Європи, вчені-екологи, богослови, працівники освіти, представники влади, провідних громадських організацій та державних структур у галузі охорони навколишнього середовища. Усі вони констатували поглиблення екологічної кризи та відсутність належної екологічної освіти як у Польщі, так і в Україні, а також вирішили спільно шукати шляхи виходу з цього важкого становища.
Кульмінаційним пунктом конференції стала спільна екуменічна молитва ієрархів християнських Церков за збереження крихкої рівноваги Створіння. Учасники конференції оцінили важливий досвід у справі збереження довкілля, яким поділились представники відповідних структур Церкви Польщі.
Підводячи підсумки конференції, учасники насамперед зазначили наступне:
- Творець сотворив світ і дав його людині;
- Людина має право користуватись усім, що створив Творець, але лише настільки, наскільки це потрібно їй для гідного, але праведного життя. Обов’язок людини – дбати про збереження усього, створеного Творцем. Прагнення знищити ці творіння задля задоволення зайвих потреб є великим гріхом і причиною екологічної кризи;
- Будь-який із видів людської діяльності не може надмірно використовувати ресурси, створені Творцем; людина мусить жити згідно з принципами сталого розвитку, головний з яких – життєдіяльність нинішніх поколінь не може загрожувати життю поколінь наступних;
- За раціональне використання природних ресурсів відповідальна людина. Вона мусить це усвідомлювати і формувати у цьому дусі молоде покоління незалежно від релігійної приналежності.
На конференції було відмічено:
– низький рівень активності всіх органів влади і природоохоронних органів України у напрямку збереження навколишнього природного середовища;
– украй занедбаний стан справ у збереженні навколишнього середовища регіону Верхнього Потисся зокрема та взаємопов’язаність екологічної безпеки географічно віддалених країн і регіонів із станом природоохоронної роботи у Верхньому Потиссі, у зв’язку з чим рекомендовано протягом найближчого часу провести міжнародний семінар “Церква і сталий розвиток Верхнього Потисся”, на якому розглянути участь і роль Церкви у збереженні Створіння в цьому унікальному куточку Землі;
– критичний стан довкілля в місті Ужгороді та загалом на Закарпатті і факт відсутності належної уваги ієрархії та представників різних конфесій до забруднення навколишнього середовища.
Учасники конференції також відмітили, що Церква не може знімати з себе відповідальності за стан справ у довкіллі, оскільки представники всіх верств населення є прихожанами різних конфесій, і постановили створити постійно діючу міжконфесійну неурядову організацію, яка буде здійснювати моніторинг за виконанням владою і відповідними інституціями своїх службових обов’язків у сфері збереження довкілля.
Силами цієї міжконфесійної організації рекомендується налагодити практичну допомогу для священнослужителів різних конфесій у вигляді актуальних і конкретних матеріалів, які вони зможуть використовувати у своїх проповідях, катехизації і духовних науках.
Зокрема, це можуть бути: збірники рекомендацій щодо збереження якості життя і стану здоров’я парафіян в умовах екологічних загроз (екологічного неблагополуччя); посібники для духовенства з питань екології та екологічної безпеки; тлумачні словники з екологічної безпеки для духовенства; посібники для парафіян, де були б зібрані матеріали про успішні європейські ініціативи Церков зі збереження навколишнього природного середовища. Прикладом таких акцій може бути також проведення обліку старих вікових дерев, що ростуть на територіях парафій, взяття їх під охорону церковними громадами (така акція започаткована свого часу львівським греко-католицьким митрополитом Андреєм Шептицьким).
Крім того, до завдань організації належатиме:
– висунення і підтримка достойних людей із числа прихожан – вірників Церкви до всіх органів і гілок влади з метою недопущення приходу до влади людей далеких від виконання своїх зобов’язань перед співгромадянами;
– пошук внутрішніх резервів людини і громади для виживання у стані екологічної кризи;
– налагодження та розвиток тісних контактів, проведення спільних дій при розробці, вирішенні та донесенні до широкої громадськості злободенних екологічних проблем, проведення спільних екологічних акцій на місцевому і міжнародному рівнях.
Учасники постановили також:
– рекомендувати організаційному комітету конференції опублікувати матеріали конференції окремою збіркою, а також оприлюднити інформацію про конференцію в ЗМІ та в наукових виданнях. Рекомендувати широко пропагувати ідеї конференції серед представників культури – художників, музикантів, архітекторів, літераторів, журналістів;
– розіслати рішення конференції: предстоятелям церков та релігій України і РП, НАНУ і ПАН, Секретаріатам Президентів України і РП, урядам України і РП, до Верховної Ради України і Сейму РП, до Міністерства охорони навколишнього середовища України, Міністерства навколишнього середовища РП, Міністерств у справах надзвичайних ситуацій України і РП, Міністерств охорони здоров’я України і РП, Міністерств у справах сім’ї, молоді та спорту України і РП, МОН України і РП та Комітету в справах церков і релігій України.
Антал Майнек, єпископ Мукачівської дієцезії,
Голова комісії з екології і мігрантів
Римсько-католицької конференції єпископів України
Едвард Яняк, помічний єпископ Вроцлавської дієцезії
Відповідальний за працівників лісівництва, водного
господарства і охорони навколишнього середовища у
Римсько-католицькій конференції єпископів Польщі
Олександр Бокотей, доцент
Вчений секретар конференції