РІШЕННЯ
міжнародного наукового семінару
«ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СТВОРІННЯ
ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК ВЕРХНЬОГО ПОТИССЯ»
Організаторами семінару виступили Міністерство охорони навколишнього середовища Угорщини, Ужгородський національний університет, комісія з екології і мігрантів Римо-католицької конференції єпископів України, Римо-католицька конференція єпископів Угорщини, Мукачівська греко-католицька єпархія, благодійний фонд «Церква і навколишнє середовище», Генеральне консульство Угорської Республіки у м. Ужгороді, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області, Ужго-родська греко-католицька богословська академія імені Блаженного Теодора Ромжі.
На пленарних і секційних засіданнях виступили і запропонували своє бачення шляхів реалізації стратегії сталого розвитку в регіоні Верхнього Потисся (басейн річки Тиси в межах Закарпаття (Україна), частини Угорщини, Словаччини і Румунії) ієрархи і духовенство
Римо-католицької церкви, Мукачівської греко-католицької єпархії, Української православної церкви МП, представники Закарпат-
ської обласної ради, наукових установ (Ужгородський національ-
ний університет, Славістичний університет (Закарпатська філія),
Інститут іудаїки), природоохоронних органів (Державне управ-
ління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області), Закарпатського облводгоспу, неурядових громадських організацій (Всеукраїнська екологічна ліга, cоціально-екологічна громадська організація «Чистий берег») та Генерального консульства Угорської Республіки у м. Ужгороді.
Учасники семінару висловили свою стурбованість станом навколишнього середовища як у регіоні Верхнього Потисся, так і в Центральній та Східній Європі загалом. Це занепокоєння Церква висловлює уже давно, свідченням чого є три організовані нею конференції, присвячені екологічній проблематиці. Під час семінару учасники підкреслили, що пастирська і місіонерська діяльність Церкви повинна враховувати сучасні глобальні виклики цивілізації та в перспективі гнучко реагувати на них. Учасники семінару наголосили на неможливості допущення подальшої деградації довкілля у Верхньому Потиссі, яке у своєму унікальному геополітичному, етнонаціональному і поліконфесійному відношенні може служити зразком дружніх, толерантних і взаємодоповнюючих стосунків між народами.
Учасники форуму відмітили, що на території даного регіону проживають українці, русини, угорці, росіяни, словаки, румуни, німці, євреї, роми і багато інших народів, кожен із яких має свою самобутню культуру, вірування і автентичний спосіб життя, вів традиційне природокористування, не порушуючи при цьому крихку рівновагу Створіння. На жаль, внаслідок геополітичних змін у XX столітті витворилося споживацьке ставлення до Природи і Створіння; у результаті різних втручань – осушення земель, неконтрольованої вирубки лісів тощо виникли негативні наслідки: повені, зсуви, селі, переселення, інші явища.
У глобальному масштабі наслідки такого «господарювання» відчуваються скрізь, і тому на міжнародному семінарі були порушені життєво важливі проблеми зі збереження навколишнього природного середовища не тільки регіону Верхнього Потисся, але й цілого краю та світу. У рамках семінару були проведені круглі столи, на яких під час дискусій були вироблені конкретні пропозиції щодо подальшої співпраці церкви, науки і громадськості задля збереження Створіння, а саме:
- Згідно з рішеннями попередніх конференцій продовжити й інтенсифікувати створення постійно діючих робочих груп із координації ініціатив з охорони навколишнього природного середовища при адміністративних органах всіх церков і релігій.
- Церквам і релігіям на основі власного досвіду і власним прикладом продовжити й інтенсифікувати практичні екологічні акції у сфері заощадження енергії, раціонального використання ресурсів, безпечного поводження з відходами тощо.
- Рекомендувати єпископатам усіх конфесій зобов’язати своїх священників регулярно піднімати питання охорони природи, сталого розвитку в процесі душпастирської діяльності.
- Рекомендувати як ієрархії, так і представникам духовенства усіх рівнів розпочати ефективну співпрацю з державними організаціями (органи влади, природоохоронні органи, навчальні заклади, наукові установи, облводгосп) і НУО з метою покращення стану навколишнього середовища. У рамках цього співробітництва необхідно звернути увагу на проблему відновлення лісів, що є дуже актуальним в умовах Верхнього Потисся.
- Підтримати ідею спільного освячення водних джерел, яке можна проводити, наприклад, за участі шкільних закладів, місцевих органів влади, представників культури та ін.
- Організувати проведення кадастру вікових джерел на територіях монастирів, фар і загалом сакральних споруд, на потребу чого вказував свого часу митрополит Андрей Шептицький.
- У рамках співпраці між єпархіями, парафіями, духовними і світськими навчальними закладами, науковими установами, орга-нами влади, природоохоронними органами і науково-методични-
ми центрами:
— підготувати та видати серії методичних розробок з охорони навколишнього природного середовища;
— сформувати фільмо- і відеотеку, бібліотеку відповідної літератури, яку можна буде використовувати в дошкільних, середніх шкільних та вищих навчальних закладах з метою виховання у підростаючого покоління почуття відповідальності за Створіння.
- Підтримати та продовжити практику Державної екологічної інспекції в Закарпатській області щодо проведення еколого-релі-гійних просвітницьких заходів для дітей шкільного віку.
- Розпочати в засобах мас-медіа країн регіону системну дискусію з вироблення програми спільних дій для реалізації стратегії
сталого розвитку. - Підготувати та видати тематичні буклети зі зверненнями представників органів влади та християнських церков з приводу охорони й збереження довкілля.
- Рекомендувати органам влади, природоохоронним органам розглядати церкви та релігії як важливих партнерів у спільному пошуку шляхів виходу із екологічного злободення на міжнарод-
ній конференції «Екологічна ситуація в Карпатському регіоні та
шляхи її поліпшення», яка відбудеться в Ужгороді за участі країн Карпатського регіону. - Інтенсифікувати контакти між активними учасниками міжнародних зібрань з відповідальності за Створіння з метою проведення на початку 2009 року в Україні міжнародної науково-практичної конференції «Християнська етика і відповідальність за Створіння після Чорнобильської катастрофи».
На цьому форумі розглянути наслідки однієї з найбільших техногенних катастроф XX століття і зробити морально-етичну оцінку Чорнобильської трагедії основними конфесіями християнських церков і релігіями України, Білорусі й Росії.
- З метою інтенсифікації енвайронментальних ініціатив Церкви у Східній Європі запропонувати провести наступного року сьому зустріч делегатів європейських єпископських конференцій (ССЕЕ) з навколишнього середовища саме на території України.
- Вважати за доцільне ініціювати розгляд екологічної ситуації в Карпатському регіоні та її соціально-гуманітарних наслідків на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи та інших європейських організацій.
- Рекомендувати центральним і місцевим органам влади підтримати рішення Міжнародного наукового семінару «Відповідальність за Створіння та сталий розвиток Верхнього Потисся» та сприяти подальшій співпраці державних органів, наукових установ,
церков та релігій, громадських організацій у вирішенні основних
екологічних проблем. - Рекомендувати організаційному комітету опублікувати матеріали конференції окремою збіркою, а також оприлюднити інформацію про конференцію у ЗМІ та в наукових виданнях.
- Розіслати рішення конференції: настоятелям церков та релігій, НАУ, НАН, Секретаріату Президента, Кабінету Міністрів, Верховній Раді, Міністерству охорони навколишнього середовища Ук-раїни, Міністерству охорони навколишнього середовища Угорщини, Генеральному консульству Угорської Республіки у м. Ужгороді; Міністерству у справах надзвичайних ситуацій, Міністерству охорони здоров’я, комітету в справах Церков і релігій та комітету моло-
ді, сім’ї і спорту. - Висловити подяку як ієрархії і духовенству Католицької
церкви в Україні за організацію важливого міжнародного семінару,
так і представникам Ужгородсько-Мукачівської православної єпархії МП, влади, природоохоронних органів і взагалі представникам усіх суспільних рухів та світських інституцій, які відгукнулись та взяли активну участь у роботі форуму.
Голова комісії з екології і мігрантів
Римсько-католицької конференції єпископів України,
єпископ Мукачівської дієцезії Антал Майнек
Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії,
преосвященний владика Мілан Шашік
Вчений секретар семінару,
доцент Олександр Бокотей