Резолюція міжнародного семінару: «ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СТВОРІННЯ ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК ВЕРХНЬОГО ПОТИССЯ»

РІШЕННЯ

міжнародного наукового семінару

«ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА СТВОРІННЯ
ТА СТАЛИЙ РОЗВИТОК ВЕРХНЬОГО ПОТИССЯ»

Організаторами семінару виступили Міністерство охорони навколишнього середовища Угорщини, Ужгородський національний університет, комісія з екології і мігрантів Римо-католицької конференції єпископів України, Римо-католицька конференція єпископів Угорщини, Мукачівська греко-католицька єпархія, благодійний фонд «Церква і навколишнє середовище», Генеральне консульство Угорської Республіки у м. Ужгороді, Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області, Ужго-родська греко-католицька богословська академія імені Блаженного Теодора Ромжі.

На пленарних і секційних засіданнях виступили і запропонували своє бачення шляхів реалізації стратегії сталого розвитку в регіоні Верхнього Потисся (басейн річки Тиси в межах Закарпаття (Україна), частини Угорщини, Словаччини і Румунії) ієрархи і духовенство
Римо-католицької церкви, Мукачівської греко-католицької єпархії, Української православної церкви МП, представники Закарпат-
ської обласної ради, наукових установ (Ужгородський національ-
ний університет, Славістичний університет (Закарпатська філія),
Інститут іудаїки), природоохоронних органів (Державне управ-
ління охорони навколишнього природного середовища у Закарпатській області, Державна екологічна інспекція у Закарпатській області), Закарпатського облводгоспу, неурядових громадських організацій (Всеукраїнська екологічна ліга, cоціально-екологічна громадська організація «Чистий берег») та Генерального консульства Угорської Республіки у м. Ужгороді.

Учасники семінару висловили свою стурбованість станом навколишнього середовища як у регіоні Верхнього Потисся, так і в Центральній та Східній Європі загалом. Це занепокоєння Церква висловлює уже давно, свідченням чого є три організовані нею конференції, присвячені екологічній проблематиці. Під час семінару учасники підкреслили, що пастирська і місіонерська діяльність Церкви повинна враховувати сучасні глобальні виклики цивілізації та в перспективі гнучко реагувати на них. Учасники семінару наголосили на неможливості допущення подальшої деградації довкілля у Верхньому Потиссі, яке у своєму унікальному геополітичному, етнонаціональному і поліконфесійному відношенні може служити зразком дружніх, толерантних і взаємодоповнюючих стосунків між народами.

Учасники форуму відмітили, що на території даного регіону проживають українці, русини, угорці, росіяни, словаки, румуни, німці, євреї, роми і багато інших народів, кожен із яких має свою самобутню культуру, вірування і автентичний спосіб життя, вів традиційне природокористування, не порушуючи при цьому крихку рівновагу Створіння. На жаль, внаслідок геополітичних змін у XX столітті витворилося споживацьке ставлення до Природи і Створіння; у результаті різних втручань – осушення земель, неконтрольованої вирубки лісів тощо виникли негативні наслідки: повені, зсуви, селі, переселення, інші явища.

У глобальному масштабі наслідки такого «господарювання» відчуваються скрізь, і тому на міжнародному семінарі були порушені життєво важливі проблеми зі збереження навколишнього природного середовища не тільки регіону Верхнього Потисся, але й цілого краю та світу. У рамках семінару були проведені круглі столи, на яких під час дискусій були вироблені конкретні пропозиції щодо подальшої співпраці церкви, науки і громадськості задля збереження Створіння, а саме:

 1. Згідно з рішеннями попередніх конференцій продовжити й інтенсифікувати створення постійно діючих робочих груп із координації ініціатив з охорони навколишнього природного середовища при адміністративних органах всіх церков і релігій.
 2. Церквам і релігіям на основі власного досвіду і власним прикладом продовжити й інтенсифікувати практичні екологічні акції у сфері заощадження енергії, раціонального використання ресурсів, безпечного поводження з відходами тощо.
 3. Рекомендувати єпископатам усіх конфесій зобов’язати своїх священників регулярно піднімати питання охорони природи, сталого розвитку в процесі душпастирської діяльності.
 4. Рекомендувати як ієрархії, так і представникам духовенства усіх рівнів розпочати ефективну співпрацю з державними організаціями (органи влади, природоохоронні органи, навчальні заклади, наукові установи, облводгосп) і НУО з метою покращення стану навколишнього середовища. У рамках цього співробітництва необхідно звернути увагу на проблему відновлення лісів, що є дуже актуальним в умовах Верхнього Потисся.
 5. Підтримати ідею спільного освячення водних джерел, яке можна проводити, наприклад, за участі шкільних закладів, місцевих органів влади, представників культури та ін.
 6. Організувати проведення кадастру вікових джерел на територіях монастирів, фар і загалом сакральних споруд, на потребу чого вказував свого часу митрополит Андрей Шептицький.
 7. У рамках співпраці між єпархіями, парафіями, духовними і світськими навчальними закладами, науковими установами, орга-нами влади, природоохоронними органами і науково-методични-
  ми центрами:

— підготувати та видати серії методичних розробок з охорони навколишнього природного середовища;

— сформувати фільмо- і відеотеку, бібліотеку відповідної літератури, яку можна буде використовувати в дошкільних, середніх шкільних та вищих навчальних закладах з метою виховання у підростаючого покоління почуття відповідальності за Створіння.

 1. Підтримати та продовжити практику Державної екологічної інспекції в Закарпатській області щодо проведення еколого-релі-гійних просвітницьких заходів для дітей шкільного віку.
 2. Розпочати в засобах мас-медіа країн регіону системну дискусію з вироблення програми спільних дій для реалізації стратегії
  сталого розвитку.
 3. Підготувати та видати тематичні буклети зі зверненнями представників органів влади та християнських церков з приводу охорони й збереження довкілля.
 4. Рекомендувати органам влади, природоохоронним органам розглядати церкви та релігії як важливих партнерів у спільному пошуку шляхів виходу із екологічного злободення на міжнарод-
  ній конференції «Екологічна ситуація в Карпатському регіоні та
  шляхи її поліпшення», яка відбудеться в Ужгороді за участі країн Карпатського регіону.
 5. Інтенсифікувати контакти між активними учасниками міжнародних зібрань з відповідальності за Створіння з метою проведення на початку 2009 року в Україні міжнародної науково-практичної конференції «Християнська етика і відповідальність за Створіння після Чорнобильської катастрофи».

На цьому форумі розглянути наслідки однієї з найбільших техногенних катастроф XX століття і зробити морально-етичну оцінку Чорнобильської трагедії основними конфесіями християнських церков і релігіями України, Білорусі й Росії.

 1. З метою інтенсифікації енвайронментальних ініціатив Церкви у Східній Європі запропонувати провести наступного року сьому зустріч делегатів європейських єпископських конференцій (ССЕЕ) з навколишнього середовища саме на території України.
 2. Вважати за доцільне ініціювати розгляд екологічної ситуації в Карпатському регіоні та її соціально-гуманітарних наслідків на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи та інших європейських організацій.
 3. Рекомендувати центральним і місцевим органам влади підтримати рішення Міжнародного наукового семінару «Відповідальність за Створіння та сталий розвиток Верхнього Потисся» та сприяти подальшій співпраці державних органів, наукових установ,
  церков та релігій, громадських організацій у вирішенні основних
  екологічних проблем.
 4. Рекомендувати організаційному комітету опублікувати матеріали конференції окремою збіркою, а також оприлюднити інформацію про конференцію у ЗМІ та в наукових виданнях.
 5. Розіслати рішення конференції: настоятелям церков та релігій, НАУ, НАН, Секретаріату Президента, Кабінету Міністрів, Верховній Раді, Міністерству охорони навколишнього середовища Ук-раїни, Міністерству охорони навколишнього середовища Угорщини, Генеральному консульству Угорської Республіки у м. Ужгороді; Міністерству у справах надзвичайних ситуацій, Міністерству охорони здоров’я, комітету в справах Церков і релігій та комітету моло-
  ді, сім’ї і спорту.
 6. Висловити подяку як ієрархії і духовенству Католицької
  церкви в Україні за організацію важливого міжнародного семінару,
  так і представникам Ужгородсько-Мукачівської православної єпархії МП, влади, природоохоронних органів і взагалі представникам усіх суспільних рухів та світських інституцій, які відгукнулись та взяли активну участь у роботі форуму.

 

 

Голова комісії з екології і мігрантів

Римсько-католицької конференції єпископів України,

єпископ Мукачівської дієцезії Антал Майнек

Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії,

преосвященний владика Мілан Шашік

Вчений секретар семінару,

доцент Олександр Бокотей

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: