ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Пізнавальний урок «Кажани і звуки»

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Кажани… Ці таємничі володарі неба гідні подиву та захоплення. Оскільки вони єдині ссавці на планеті, які можуть літати в прямому сенсі цього слова, та за своїми здібностями навіть перевершують птахів і деяких комах. Ці тварини настільки цікаві і незвичайні, що для їх вивчення існує спеціальна наука – хіроптерологія.

Саме ознайомленню із кажанами та їх дивовижною здатністю орієнтуватися в просторі за допомогою ехолокації було присвячено заняття з учнями третього класу «Тавор» Ужгородського греко-католицького приватного ліцею «ТеоБенд». Його провела Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи КЗПО «ПАДІЮН», експертка ІЕРС.

Під час заняття юні дослідники знайомилися із унікальними властивостями кажанів. Перша з них – це політ. Специфічна будова тіла кажанів сприяє тому, що вони оволоділи здатністю літати.

Друга оригінальна властивість – орієнтація в просторі, яку кажани здійснюють завдяки ультразвуковій ехолокації. Її суть полягає в здатності цих тварин не лише випромінювати сигнали, але й вирізняти відбиті хвилі серед суміші інших ультразвуків. За швидкістю повернення сигналу кажани визначають відстань до предмету (стовбура дерева чи крихітної комахи), а за характером – його точну форму і розміри. Вони використовують ехолокацію і під час полювання в повітрі на комах.

Ця їх здатність передбачає ще одну морфологічну особливість – наявність великих, а іноді й дуже великих вушних, раковин зі спеціальним шкіряним виростом – козелком, що відіграє роль концентратора звукових хвиль.

Кажани, як відомо, сутінкові тварини: на полювання вони вилітають після заходу сонця або з настанням сутінок. Лише деякі види полюють виключно вночі.

Всупереч поширеному переконанню, не всі кажани є вампірами, хоча багато з них мають доволі моторошний вигляд. Більшість з 1200 видів кажанів – хижаки, які живляться комахами та іншими дрібними тваринами. Але є серед них і нешкідливі вегетаріанці: приблизно 260 видів рукокрилих харчуються фруктами та іншою рослинною їжею.

Кажани – найбільш вразлива група ссавців, адже всі їхні види нашої фауни занесені до Червоної книги України, і тому потребують особливо уважного ставлення. Дітей змусив замислитися той факт, що саме люди та їх діяльність призвели до цього. Чисельність кажанів зменшується через такі причини:

  • вирубування лісів;
  • забруднення довкілля хімічними речовинами;
  • переслідування і знищення тварин через поширені негативні міфи про них.

Детальніше ознайомитися із цікавим представником хіроптерофауни вуханем звичайним та використанням ним ехолокації діти змогли, виконуючи завдання «Нічні мисливці» дидактичних роздаткових матеріалів з теми «Кажани».

На згадку про цікаве заняття кожен учень отримав значок з кажанчиком і умовно став членом команди друзів кажанчиків, які будуть вивчати та охороняти цих тендітних симпатичних тваринок!

Захід відбувся в рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies-IERS (керівник Oleksandr Bokotey) із Союзом охорони природи Німеччини (NABU BundesverbandNABU International), керівник проєкту Ivan Tymofeiev (NABU) за підтримки VGP Foundation.

Ольга Величканич, експертка ІЕРС

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».