Пізнавальний урок «Кажани і звуки»

Кажани… Ці таємничі володарі неба гідні подиву та захоплення. Оскільки вони єдині ссавці на планеті, які можуть літати в прямому сенсі цього слова, та за своїми здібностями навіть перевершують птахів і деяких комах. Ці тварини настільки цікаві і незвичайні, що для їх вивчення існує спеціальна наука – хіроптерологія.

Саме ознайомленню із кажанами та їх дивовижною здатністю орієнтуватися в просторі за допомогою ехолокації було присвячено заняття з учнями третього класу «Тавор» Ужгородського греко-католицького приватного ліцею «ТеоБенд». Його провела Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та експериментальної роботи КЗПО «ПАДІЮН», експертка ІЕРС.

Під час заняття юні дослідники знайомилися із унікальними властивостями кажанів. Перша з них – це політ. Специфічна будова тіла кажанів сприяє тому, що вони оволоділи здатністю літати.

Друга оригінальна властивість – орієнтація в просторі, яку кажани здійснюють завдяки ультразвуковій ехолокації. Її суть полягає в здатності цих тварин не лише випромінювати сигнали, але й вирізняти відбиті хвилі серед суміші інших ультразвуків. За швидкістю повернення сигналу кажани визначають відстань до предмету (стовбура дерева чи крихітної комахи), а за характером – його точну форму і розміри. Вони використовують ехолокацію і під час полювання в повітрі на комах.

Ця їх здатність передбачає ще одну морфологічну особливість – наявність великих, а іноді й дуже великих вушних, раковин зі спеціальним шкіряним виростом – козелком, що відіграє роль концентратора звукових хвиль.

Кажани, як відомо, сутінкові тварини: на полювання вони вилітають після заходу сонця або з настанням сутінок. Лише деякі види полюють виключно вночі.

Всупереч поширеному переконанню, не всі кажани є вампірами, хоча багато з них мають доволі моторошний вигляд. Більшість з 1200 видів кажанів – хижаки, які живляться комахами та іншими дрібними тваринами. Але є серед них і нешкідливі вегетаріанці: приблизно 260 видів рукокрилих харчуються фруктами та іншою рослинною їжею.

Кажани – найбільш вразлива група ссавців, адже всі їхні види нашої фауни занесені до Червоної книги України, і тому потребують особливо уважного ставлення. Дітей змусив замислитися той факт, що саме люди та їх діяльність призвели до цього. Чисельність кажанів зменшується через такі причини:

  • вирубування лісів;
  • забруднення довкілля хімічними речовинами;
  • переслідування і знищення тварин через поширені негативні міфи про них.

Детальніше ознайомитися із цікавим представником хіроптерофауни вуханем звичайним та використанням ним ехолокації діти змогли, виконуючи завдання «Нічні мисливці» дидактичних роздаткових матеріалів з теми «Кажани».

На згадку про цікаве заняття кожен учень отримав значок з кажанчиком і умовно став членом команди друзів кажанчиків, які будуть вивчати та охороняти цих тендітних симпатичних тваринок!

Захід відбувся в рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies-IERS (керівник Oleksandr Bokotey) із Союзом охорони природи Німеччини (NABU BundesverbandNABU International), керівник проєкту Ivan Tymofeiev (NABU) за підтримки VGP Foundation.

Ольга Величканич, експертка ІЕРС

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: