ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Лісова педагогіка: про перелітних птахів, що населяють ліси та парки Закарпаття

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Всесвітній день мігруючих птахів відзначають двічі на рік: у другі вихідні травня та жовтня. Цьогоріч весняне свято припадає на 8-9 травня. Щороку велика кількість мігруючих видів птахів перетинає моря, океани, гори та пустелі під час своїх мандрівок на виживання. На жаль, багато з них гине під час осінньо-весняних подорожей. Напередодні свята, 7 травня юннати Закарпатського еколого-натуралістичного центру учнівської молоді знайомилися з перелітними птахами Закарпатської області під час екскурсії до  Закарпатського обласного краєзнавчого музею ім. Т. Легоцького. Наукові співробітники сектору природи разом із експертами Інституту еколого-релігійних студій розповіли діткам  про історію Всесвітнього дня мігруючих птахів. Він був ініційований у 2006 році Угодою про збереження афро-азіатських мігруючих водно-болотних птахів у співпраці з Конвенцією про збереження мігруючих видів тварин як глобальна інформаційно-освітня кампанія, спрямована на створення сприятливих умов для мігруючих птахів та середовища їхнього проживання в усьому світі. Охороняючи їх, ми робимо внесок у збереження біорізноманіття.

На подвір’ї Ужгородського замку юннати милувалися цвітінням сакури і спостерігали за серпокрильцями чорними (Apus apus), які лише цього тижня повернулися до місць гніздування, шпаками та горихвістками чорними. Ці птахи вже більш, ніж місяць господарюють у замковому парку.

 

Часто на деревах Замкового парку перелітні птахи як і зимуючі – в’ють свої гнізда. А дерев і кущів тут аж 18 видів. Деякі з них екзоти. З ними також ознайомились юннати під час екскурсії. Серед них є навіть цінний релікт третинного періоду – тис ягідний (Táxus baccáta), а також звичайні для Закарпаття види: граб звичайний (Cárpinus bétulus), каштан кінський (Aésculus hippocástanum), бук лісовий (Fagus sylvatica L.), який, до речі, досить рідко можна зустріти на низовині Закарпаття, та ін.

 

 

Також серед дерев та кущів парку є багато екзотів. Екзоти – рослини не характерні для даної місцевості, а лише акліматизовані в ній. Вищезгадані сакури, а також понцірус трилистий (Poncirus trifoliata), магонія падуболиста (Mahōnia aquifōlium), айва японська (Chaenomeles japonica) – це ще не весь перелік екзотів, які зростають у Замковому парку.

 

 

 

 

В експозиції «Природа Закарпаття» учні почули багато цікавих фактів про перелітних пташок. Вони довідалися про  птахів, які першими прилітають із теплих країв, а які останніми, куди мігрують  закарпатські пернаті на зиму і які види прилітають зимувати до нас.  Наприкінці старша наукова співробітниця музею Руслана Джахман перевірила, як юні природознавці засвоїли знання, отримані під час екскурсії. Вона показувала їм картки із зображенням птахів, а юннати вгадували назву птаха та статус. Всі справилися відмінно із завданням і дали правильні відповіді.

 

На  виставці «Повітряні акробати ночі» школярі розглянули інформативні стенди-ролапи про кажанів. Про життя ссавців, які так само, як і птахи можуть літати, розповів експерт Інституту еколого-релігійних студій    Михайло Біланич.

Захід відбувся із дотриманням санітарних норм та правил протиепідемічних заходів і проходив в рамках реалізації проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат», який здійснюється Інститутом еколого-релігійних студій (керівник Олександр Бокотей) в партнерстві з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP Foundation (Бельгія), (менеджер Іван Тимофеєв).

 

 

Інформаційна служба ІЕРС

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».