Ранньою весною пробуджується природа від зимового сну. Першими милують наше око первоцвіти – екологічна група рослин, яка нараховує приблизно 500 видів. Розпускання квітів у них відбувається ще до появи листків на деревах. У багатьох забарвлення яскраве, весняне. Квіти золотисті, блискучі, неначе сонце, голубі, як весняне небо, бузкові та білосніжні і їх чимало: це підсніжники, проліски, ряст, первоцвіт, шафран та інші.
Останніми роками кількість первоцвітів в Україні значно скоротилася. Рослини, які віщують нам прихід весни, за останні десятиліття опинилися на межі зникнення. Це відбувається внаслідок господарського освоєння місць зростання первоцвітів, намагання окремих людей перетворити їх на засіб заробітку.
Основна функція квітки – утворення насіння, збирання якого – шлях до виродження популяцій. Не треба забувати, що до букетів потрапляють завжди найкращі, найздоровіші квіти. Рослини, які так нелегко виборювали право пестити людей свіжістю весняного оновлення, раптом опинились в тенетах людської жорстокості. Хоч у деяких місцях нашого краю первоцвіти ростуть досить густо, загалом вони є рідкісними.
Більшість з них занесені до Червоної книги, а саме: підсніжник звичайний, шафран Гейфеля (крокус), цибуля ведмежа (черемша) та багато інших. Ці рослини підлягають суворій охороні. Охочих збути первоцвіти дедалі більшає, адже весняні квіти – ходовий товар і продати його можна вигідно. Проте мало хто замислюється над тим, яку шкоду це несе для природи.
Методистка відділу екології та природоохоронної роботи КЗПО «Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької «ПАДІЮН» Оксана Стрічко завітала до учнів 4-Г класу Ужгородської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 19 і провела вихованцям майстер-клас «Збережи первоцвіти!». Спочатку вона розповіла про важливе значення цих перших провісників весни і запропонувала долучитися до їх збереження.
Як? Просто виготовивши квіти з паперу. Робити штучні квіти люди навчилися давно. У моду увійшли вони вже в наш час, коли композиції та букети з квітів стали застосовуватися для оформлення інтер’єру житла та офісів. Зараз такі оздоби використовують для прикраси вітрин магазинів, сцен і різних свята. Їх можна й дарувати замість зірваних квітів.
Разом з класною керівничкою Оксаною Дзюринець юні вихованці охоче взяли участь у майстер-класі та навчилися виготовляти квіти з паперу. Атмосфера була затишною, творчою та радісною. Такі вироби, виготовлені своїми руками, прикрасять рідну домівку, подарують свято кожному, а головне – збережуть природу!
Захід проведено в рамках співпраці Institute of Ecological and Religious Studies-IERS (керівник Олександр Бокотей) із Союзом охорони природи Німеччини (NABU Bundesverband, NABU International), керівник проєкту Ivan Tymofeiev (NABU) за фінансової підтримки VGP Foundation.
Оксана Стрічко, методистка відділу екології та природоохоронної роботи