ІЕРС

Інститут еколого-релігійних студій
Пошук

Кажани: перерваний політ

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

 Поки одні шукають вакцину проти COVID-19, інші «призначають» винними в епідемії кажанів. Представники BirdLife наводять дані про необгрунтованість претензій до рукокрилих і закликають людей пошукати справжні причини пандемії.

Про те, що геномні дослідження нового коронавіруса виявило збіги з вірусами, носіями яких є кажани, активно писали багато засобів масової інформації. Спроба знайти крайнього в дикій природі не нова: представники міжнародної організації з охорони птахів BirdLife згадують, що в розпал пандемії пташиного грипу в 2006 році винними «призначили» перелітних водоплавних птахів, і в хід пішли кампанії по їх знищенню і ліквідації їх місць проживання.

Дані генетичних досліджень показують, що вірус COVID-19 є близьким родичем інших CoV, виявлених в популяції китайських підковоподібних кажанів, однак на сьогоднішній день немає ніяких доказів того, що тварини відіграють значну роль в поширенні захворювання.

У зв’язку з нинішніми нападками на кажанів експерти BirdLife опублікували наукову статтю, яка, на їхню думку, повинна спростувати теорію «винності» кажанів і запобігти спробам знищення рукокрилих. Дані, на яких засновані висновки екологічної організації, – свіжі наукові факти, представлені Конвенцією про збереження мігруючих видів диких тварин (CMS), учасницями Угоди про збереження популяцій європейських кажанів (EUROBATS) і іншими авторитетними джерелами.

«Ми вважаємо, що важливо встановити правду. Кажани поширюють COVID-19. Цей вірус передається не від кажанів людям, а від людини іншим людям. Немає ніяких доказів того, що кажани безпосередньо заражали людей коронавірусів. Наукові дослідження вказують на ланцюг подій, в які можуть бути залучені кажани. У дикій природі по всьому світу мешкає близько 1400 видів кажанів. Багато з них адаптувалися до міського середовища, живучи в садах, в міських парках і під мостами, не створюючи ні найменшої загрози своїм сусідам – ​​людям ».

Озброєний, але не небезпечний

Упереджене ставлення до кажанів має давнє коріння. Хоча нічого поганого рукокрилі людям не робили, через «темного» способу життя і незвичного зовнішнього вигляду в давнину їх вважали прихильникам нечистої сили. До летючим мишам здавна ставилися як до породжень зла. Поширювалися міфи, ніби вони спеціально заплутуються у волоссі і пов’язують людини з дияволом.

«Нелегко бути єдиним і найбільш незвичайним літаючим ссавцям в світі, – каже Петро Алагона з Каліфорнійського університету (Санта-Барбара, США). – Замість того, щоб звинувачувати кажанів в епідемії коронавіруса, я вважаю, що важливо дізнатися про них побільше ».

Кажани в небезпеці, вважають представники Міжнародного союзу охорони природи та Міжнародної організації по збереженню кажанів, які стурбовані тим, що понад двадцять видів кажанів виявилися на грані повного зникнення, а понад сто є нечисленними і дуже вразливими.

У Росії налічує близько 40 видів кажанів, частина з яких є рідкісними і занесені до Червоної книги. Всі вони нешкідливі і навіть корисні для людини звірята, які харчуються нічними комахами, практично недоступними для птахів.

«Одна кажан може з’їсти до 3000 комах за вечір. А адже це для нас дуже корисно, – розповідає Юхан Еклёф, зоолог з Швеції. – Комахоїдні кажани виконують важливу функцію поїдаючи дрібних паразитів, що атакують наші посіви. Дослідження свідчать, що кажани усього світу економлять сільському господарству кілька мільярдів доларів на рік, захищаючи посадки від шкідників ».

Кажани дуже чутливі до низьких температур. У нашій смузі крилаті комахи восени зникають, тому кажани впадають в сплячку з середини осені до початку весни. Є види кажанів, які знаходять місця для зимівлі поблизу, інші мігрують в південні регіони. Тому уявити якусь активність кажанів в зимовий час, коли почав поширюватися вірус, складно.

На початку двохтисячних вчені Уральського інституту екології рослин і тварин Уральського відділення Академії наук на чолі з академіком Володимиром Большаковим проводили наукове дослідження життя цих тварин і випустили книгу про звички звірів.

«Знищення кажанів неприпустимо. Це невігластво і упередження. Кажани поширюють насіння і пилок, контролюють чисельність паразитів і самі є їжею для інших мешканців лісу – мавп, сов, соколів, навіть великих павуків. Тільки там, де кожен вид знає своє місце, виникає здорова екосистема », – вважає академік.

Винищення кажанів не допоможе в боротьбі з поширенням COVID-19, зате негативно позначиться на стані популяцій кажанів, а значить – і тих екосистем, частиною яких вони є. Рукокрилим потрібен захист, впевнені екологи.

COVID-19 blood samples testing
Дослідження зразків крові на наявність COVID-19.Фото: flickr.com/photos/compacflt/

Вірусологія та конспірологія

На перших порах версія передачі людині коронавіруса від кажана здавалася переконливою. Історія звучала так: в кінці 2019 року хтось щось, поласував погано просмаженим кажаном на відомому ринку морепродуктів Хуанань в Ухані, і заразився від тваринного COVID-19. Ця подія стала фатальною – вірус почав поширюватися по всьому світу.

Однак аналіз, проведений групою китайських вчених, опублікований в одному з найбільш авторитетних у світі медичних журналів The Lancet, показав, що з 41 перших пацієнтів з новим коронавірусів 14 не мали прямий зв’язок з ринком Ухань. Серед них і «нульовий пацієнт», який міг заразитися ще в листопаді 2019 року.

Американський телеканал Fox News 15 квітня випустив репортаж, в якому з посиланням на неназвані джерела повідомляє, що «нульовий пацієнт» – співробітник Уханьского інституту вірусології, випадково заразився від кажана під час проведення досліджень. А дослідження проводилися з метою «продемонструвати рівність Китаю зі Сполученими Штатами або навіть перевагу над ними у виявленні вірусів і боротьбі з ними».

У січні – майже з самого початку поширення коронавіруса – також стали з’являтися численні теорії, згідно з якими COVID-19 не просто вийшов з Уханьского інституту вірусології – найбільшого профільного інституту в країні, а й був синтезований там. Однак Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) говорить про відсутність доказів цього.

Пізніше той же The Lancet опублікував заяву відомих вчених з США, Німеччини, Нідерландів та інших країн, які категорично відкидають варіант створення вірусу в лабораторії, і наполягають на його природне походження. Про їх правоті побічно свідчить відкритість інституту перед світовою спільнотою – він регулярно публікує результати досліджень і співпрацює з вченими з усього світу, частина з яких приїжджає працювати безпосередньо в Ухань.

«Примітно, втім, що останнім часом Китай обмежив наукові публікації про джерела появи нового коронавируса», – пише Deutsche Welle. Тепер все нові дослідження повинні перед публікацією бути розглянуті особливим урядовим органом на предмет «академічної цінності і актуальності часу публікації».

Однак цей крок може бути пов’язаний не з нібито штучним походженням COVID-19 або його «втечею» з лабораторії, а з тим, що Китай намагається приховати сліди навмисного заниження істинних масштабів спалаху коронавируса, що в підсумку призвело до його більш масового поширення за межами країни з усіма витікаючими наслідками. Такої версії дотримується американське ЦРУ, вказуючи, що уряд Піднебесної і саме, по крайней мере спочатку, слабо представляло розмах епідемії.

«На думку агентів [ЦРУ], чиновники з провінції Хубей, де стався спалах коронавируса, а також інших регіонів Китаю навмисно занижували число тих, що заразилися і померлих, побоюючись покарання в разі, якщо центр вирішить, що вони не справляються з ситуацією, – повідомляє BBC з посиланням на джерела в ЦРУ. – Але встановити справжню картину початку епідемії неможливо не тільки тому, а ще через те, що в перші тижні не існувало єдиних стандартів тестування та діагностики ».

Звільніть кажанів від нападок!

Як би там не було, вчені до цих пір не прийшли до єдиної думки, звідки взявся COVID-19, і зможуть визначити його джерело лише в тому випадку, якщо вони ізолюють живий вірус серед «підозрюваних» видів.

Дані генетичних досліджень показують, що вірус COVID-19 є близьким родичем інших CoV, виявлених в популяції китайських підковоподібних кажанів (Rhinolophus bat).

Поки найбільш правдоподібна версія звучить так: COVID-19 дійсно виник у кажанів, але передався людині не безпосередньо, а через вид-посередник, на роль якого висувають представника панголінів або змій.

Так, професор Стівен Тернер, завідувач кафедри мікробіології Мельбурнського університету заявив, що сумнівається в переконливості теорії передачі вірусу від кажана до людини безпосередньо. Втім, він все-таки схиляється до думки, що «першоджерелом» COVID-19 є один з видів кажанів.
Професор Стенлі Перлман, провідний імунолог з Університету Айови і експерт по попереднім спалахів коронавірусів, викликаних тваринами, каже, що швидше за поділяє цю точку зору, а посередник, можливо, був не один.

«Я підозрюю, що будь-яка еволюція [вірусу] сталася у проміжного тварини, якщо воно було. За три місяці пандемії у вірусі не відбулося істотних змін, що свідчить про те, що вірус добре адаптований до людини », – також розповів він.

«Нинішнє поширення COVID-19 є результатом передачі від людини людині, – кажуть представники World organization of Аnimals Health. – На сьогоднішній день немає ніяких доказів того, що тварини відіграють значну роль в поширенні захворювання. Таким чином, немає ніяких підстав для вжиття заходів проти тварин, які можуть поставити під загрозу їх благополуччя ».

Ендрю Каннінгем, професор епідеміології дикої природи в Зоологічному суспільстві Лондона вважає, що «основними причинами поширення зоонозів від кажанів або інших диких видів майже завжди була поведінка людини». На його думку, зникнення кажанів стало б порятунком людства – скоріше навпаки: «Розуміння того, як кажани справляються з цими хвороботворними мікроорганізмами, може навчити нас, як боротися з ними, якщо вони поширюються на людей».

До речі, вчені дійсно встигли випробувати новий коронавірус на самих кажанів. Виявилося, що, хоча його ген близький до генів вірусів, які є у кажанів, COVID-19 чомусь не передається від одного кажана до іншого: «Єгипетські фруктові кажани також були інфіковані в лабораторних умовах, але не мали ознак хвороби або здатності ефективно передавати інфекцію іншим кажанам ». З цього дослідники роблять висновок: «в даний час немає ніяких доказів того, що летючі грають роль в поширенні COVID-19».

«Десятки тисяч вірусів чекають свого відкриття, – говорить Каннінгем. – Що нам дійсно потрібно зробити, так це зрозуміти, де знаходяться критичні контрольні точки для поширення зоонозів від дикої природи, і не допустити, щоб це сталося в цих місцях. Це буде найбільш економічно ефективним способом захисту людей. Остаточний урок полягає в тому, що нанесення шкоди планеті може привести до більш швидкого і більш серйозного, ніж ми цього очікували, збитку людині ».

Джерело: https://bellona.ru/2020/05/01/letuchie-myshi-prervannyj-polet/?fbclid=IwAR3ihuJ876ynbb6CD88GpGnOzVFgjlcrpdCxC6kboW7exdoX7S5UL7VZ_CQ

Share:

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp

Залишити відповідь

Берегівські гімназисти вчаться спостерігати за птахами

Учні Берегівської гімназії «Опре Рома» відвідали волонтерський центр «Кожен може допомогти», щоб навчитися спостерігати за пернатими і ознайомитися з різноманітними конструкціями пташиних гнізд та годівниць.

Ековистава «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського конкурсу

Екологічна вистава Закарпатського академічного обласного театру ляльок «Таємниця маленької сови» здобула перемогу в чотирьох номінаціях Всеукраїнського віртуального огляду-конкурсу «Прем’єри сезону».