Як сортують сміття у громадах на Луганщині та Прикарпатті: заробляють гроші і покращують екологію

Наразі ми проаналізуємо перші кроки сортування побутових відходів в місцевих громадах на Луганщині, а саме в Троїцькому районі у порівнянні зі сталим досвідом Прикарпаття. Про те, як йдуть справи з сортуванням сміття у Троїцькій та Привільській об’єднаних територіальних громадах на Луганщині і як сортують на Рибненському полігоні в Іванофранківській області дізнавалися журналісти сайту Троїцьке.City.

Як сортують побутові відходи у Троїцькій ОТГ

Леонід Серебрянський, керівник комунального підприємства “Троїцьке-Сервіс”:”Вже більше року, як підприємством були встановлені контейнери для пластику на чотирьох майданчиках для сміття біля багатоповерхівок. Контейнери робили власноруч, адже купувати їх дорого. Люди прийняли нововведення добре, нічого крім пластку туди не кидають. В планах ще біля магазинів та шкіл встановити. На вулицям такого поки навіть не плануємо, бо, на жаль, договори на вивіз побутових відходів заключають по вулицям погано, що вже казати про сортування. Виходить, що краще вивалити сміття у ярок, ніж заплатити за послугу, це щодо культури сортування сміття”.

Троїцьке.City— Техніка вся нова на підприємстві, завдячуючи громаді, котра придбала екскаватор і основні два трактори, які нам дуже потрібні там в роботі, — каже керівник КП “Троїцьке-Сервіз”. — Колектив наш сильний, всі професіонали зі стажем по 20-30 років за фахом, люди знають свою роботу.

Троїцьке.Сity   Зараз в комунальному господарстві працюють 23 чоловіка. А розпочинало нас четверо: директор, бухгалтер, водій та експедитор. Так, в минулому році ми вирішили зробити пробні контейнера під сортування пластикових бутлів. У нас є багатоповерхівки, біля яких ми спочатку і поставили ці контейнери. Хотіли подивитися як ця послуга буде працювати та чи буде вона працювати взагалі.

І знаєте, на подив, люди це сприйняли добре. Признаюсь, що ми думали що будуть кидати все без розбору до купи. Зараз ми подали в мерію пропозицію, щоб придбати  більше таких контейнерів, щоб задіяти не тільки “городок”, а і всю громаду, а в першу чергу поставити контейнери для роздільного збору побутових відходів біля магазинів. Влітку часто купують воду, так чи то покупець вип’є воду і кине біля магазину тару, чи краще поклади цю бутилку в контейнер, а наша машина вже буде приїжджати та забирати. Ми пояснюємо наразі всім мешканцям громади, щоб вони бутилки пластикові та скло, відкладали окремо, від інших відходів, а взамін вертаємо їм тару. Пластик і скло ми спочатку збираємо в себе на підприємстві, а потім здаємо на фірму до Сєвєродонецька. Так підприємство має хоч якісь невеликі з того діла кошти. Також ми надаємо людям лафети, щоб вони на вихідних на них самі грузили залишки від стройматеріалів, сухі гілки.  Такі відходи від будівництва чи ремонту ми забираємо та використовуємо на засипання ям на дорогах. Гілки ж подрібнюємо та відаємо людям на зиму на опалення дому”.

— Чому вивіз відходів на полігон платний?, — питаю.
Пан Леонід відповів: “У нас триває боротьба за те, щоб всі користувачі укладали з нами договора, щоб не було того як це було раніше,коли люди вивозять сміття і висипають його майже на дорозі. Тому і прийняли рішення закрити полігон шлагбаумом і посадити там людину, яка це буде контролювати. Тому що, якщо не буде контролю, люди будуть продовжувати вивозити сміття хаотично і висипати де їм зручно. Люди в яких укладені договори — вивозять сміття безкоштовно, бо вже за договором заплатили, їм при собі треба тільки мати паспорт і номер договору”.За рік нове комунальне підприємство збільшило обсяги робіт від 300 тисяч до двох мільйонів — Як утилізувати сміття в селах, якщо немає спеціальної машини для вивозу сміття?, — питаю пана Леоніда.
— В кожному селі є виконуючий обов’язки старости, яким наше підприємство неодноразово пропонувало вивозити сміття організовано.Староста пише заявку в ОТГ або нам, де зазначає адреси всіх бажаючих із села. Ми робимо калькуляцію та економічне обґрунтування такої поїздки і дамо відповідь про ціну. Тут математика проста, чим більше замовлень, тим по собівартості такий виїзд буде дешевшим для замовників”.— Чи є пільги на вивіз побутових відходів для ветеранів АТО?
Пан Леонід відповів: “Пільги є, люди в Троїцькому ОТГ користуються цими пільгами. Просто потрібно прийти до нас на підприємство з документам, про те що ви боєць чи ветеран АТО, і наші працівники все оформлять”.

Як справи з сортуванням побутових відходів у Привільській ОТГ

“Співпраця у нас з троїцькими комунальниками є, без неї нікуди, — Володимир Овчаренко, керівник комунальної установи “Привільський благоустрій” від Привільської громади.— Займаємося утилізацією сміття, подрібненням гілок, чисткою доріг зимою, косінням трави влітку. Ми маємо два нових трактори, які нам придбала громада. Ми теж плануємо так як і троїцьке комунальне підприємство поробити контейнера по сортуванню відходів. Збираємося зайнятися водою, теж прокласти нову трубу по селах громади. В цьому році замінити башту, за проектом нам громада виділила кошти. Працюють у нас 4 чоловіка — це я, економіст, бухгалтер та тракторист. Громада у нас не дуже велика. Встигаємо робити все вчасно”.

Володимир Овчаренко (на першому плані)

Володимир Овчаренко (на першому плані) Юлія ЖуравльоваЗаступниця голови Привільської ОТГ Валентина Харківська  каже: “На сьогоднішній день з цим стикаються всі громади. Аби вивозити сміття і узаконити свалки для цього потрібні дуже великі кошти. Єдиним виходом з цієї ситуації —це узаконити не як свалку, а як місце тимчасового зберігання. Ми зараз над цим працюємо. Також  в громаді проходять толоки по прибиранню місць загального користування — наводимо лад у парках, скверах. Маємо допомогу від Молодіжної Ради. Так, молодь села провела Великодній ярмарок і виручила за поробки та сувеніри до свята Пасхи минулого року біля 6 тисяч гривень. Саме за ці кошти і був розроблений проект та виготовлено місцевими майстрами Знак “Я люблю Привілля”.

Слово експерту із Центру зайнятості

Далі до бесіди під’єднався керівник центру зайнятості Вадим Марченко: “Ми співпрацюємо з громадами та комунальними підприємствами. Позиція Державного центру зайнятості така, що благоустрій має за власний кошт робити громада, а ми вже більше уваги та допомоги надавати громадам у впровадженні екологічних програм, направлених на захист навколишнього середовища, боротьби з рослинами, що викликають алергію, відновлення природних джерел водойм та інше. Також ми співпрацюємо у наданні послуги з супроводу  осіб з інвалідністю. І ми все таки, даємо 50% коштів фонду на благоустрій та інші громадські роботи в громадах. Безробітні працюють на громадських роботах і допомагають громаді у роботі з благоустрою.

Вадим Марченко

Вадим Марченко Юлія Журавльова

Слово експертці від Громадського сектору громади

Тетяна Артющенко, керівниця Громадської ради при Троїцькій РДА:”Сортування побутових відходів для Троїцького – проблема актуальна. І для впровадження системи сортування сьогодні не вистачає інформування населення. Всі начебто знають, що це таке, та на практиці, у себе у селищі, на своїй вулиці не уявляють, як і навіщо сортувати сміття, що з ним потім робитимуть і яка від цього користь для екології та інше. До того ж,  не багато знайдеться господарів, що зрадіють, якщо біля його двору встановлять контейнер для сміття, адже по вулицям контейнери можна встановити лише біля дворів. А згадайте, як летить паперове та пластикове сміття з полігону для відходів, летить на лани, вздовж дороги, що на виїзді з селища. Не естетично виглядає, а ось наскільки економічно обґрунтоване сортування сміття – це вже друга проблема, яку необхідно враховувати. Хочу ще додати, що бібліотеки громади долучилися до проєкту з утилізації батарейок. Це теж стосується сортування сміття. За декілька місяців було назбирано близько тридцяти кілограмів цих забруднюючих відходів. Всі вони будуть відправленні на переробку”.

Тетяна Артющенко

Тетяна Артющенко Юлія Журавльова

Слово членкині ОСББ в Троїцькому

Наталія Марущак, мешканка багатоповерхового будинку:«На нашому майданчику для сміття вже рік, як встановили контейнер для пластику. Добре, що ми рухаємося до цивілізації, вчимося культурі поводження з побутовими відходами, звертаємо увагу на екологію. Мешканці вже звикли пластик кидати саме у спеціальний контейнер. Контейнером  для пластику користуються, та наповненим повністю я його ще не бачила. А ось контейнерів для всього іншого сміття буває не вистачає чи то через те, що багато сміття швидко наноситься, чи не так часто як потрібно його вивозять».

Наталія Марущак (по центру)

Наталія Марущак (по центру) Юлія Журавльова

Про умови вивозу сміття на троїцький полігон

Вивозити сміття на полігон можна самостійно при наявності договору з комунальним підприємством. Проблема вивозу сміття у селищі та громаді все ще залишається гострою і визиває багато нарікань обґрунтованих та не зовсім. Останнім часом найбільше питань від троїчан стосувалися самостійного вивозу своїм транспортом сміття на місцевий полігон для побутових відходів. Люди скаржаться, що машини зі сміттям повертають з полігону. Як вирішити це питання? Коментує керівник комунального підприємства “Троїцьке Сервіс” Леонід Серебрянський.– Наразі підприємство вже заключило 1200 договорів на вивіз побутових відходів, 78 договорів – з юридичними особами. До того ж, у цьому році ввели нову послугу – самостійний вивіз сміття. Це значить, що люди можуть виписати трактор з лафетом на якийсь день. Навантажити його сміттям, а  підприємство вивезе його на полігон. Така послуга вже набуває популярності у районі, це зручно.Якщо ж ви вирішили вивезти сміття на полігон своїм транспортом, то проблем немає. Достатньо заключити договір з “Троїцьке Сервіс” на вивіз сміття і везіть його на полігон. Там, є відповідальна особа, яка перевірить наявність договору з вами та проведе обмір кубометрів відходів. Навіть якщо ви заключили договір з підприємством на вивіз сміття стандартний для населення, який передбачає вивезення за графіком сміття по вулицям, то маєте право в рамках цього договору вивести свої відходи на полігон. Працівник полігону тільки переконається, що ви заключили з підприємством договір на вивезення сміття.Отже, проблема просто вирішується, якщо діяти за правилами та в рамках закону.

Досвід сортування побутових відходів  на Прикарпатті

Журналісти сайту Троїцьке.City по запрошенню Харківського Прес-клубу побували на Прикарпатті і на власні очі побачили, що найбільше сміття зосереджено у Тисменицькому районі на полігоні твердих побутових відходів біля села Рибне на Іванофранківщині.

Троїцька журналістка на полігоні у селі Рибне на Іванофранківщині

Троїцька журналістка на полігоні у селі Рибне на Іванофранківщині Лариса БелозероваМи поспілкувалися з керівником комунального підприємства “Полігон” Юрієм Морозом.

Юрій Морозов

Юрій Морозов Марина Животкова— Працює сміттєзвалище цілодобово, — каже пан Юрій. — Площа полігону, який існує з 1992 року, складає 20 га. Близько третини цієї площі – це під’їзні дороги, 13 га землі — це і є полігон. Тут просвердлені отвори у грунті, щоб моніторити стан води.Вартість лінії – 12 млн грн: по шість мільйонів виділили з міського і обласного бюджетів. Зараз тут захоронено 2 млн тонн сміття. Може діяти полігон до 2027 року. За 2019 рік тут захоронили 116 тисяч тонн сміття. Впродовж доби на полігон з відходами заїжджає від 50 до 70 сміттєвозів. Це більше 300 тонн сміття.

Керівник полігону пан Юрій розповів, що спеціальна техніка, така як бульдозери розгортають і трамбують в чотири, а то і в шість пластів тверді побутові відходи.

Один пласт — це два метри сміття, яке пересипається на 20 сантиметрів будівельним сміттям, або ґрунтом, піском, глиною і так шар за шаром. Найвища точка сягає до 18 метрів і це за технічними дозволами та розробленими технологіями.Тут сміття на 75% із Іванофранківської області, а до третини — з Буковелю та Косова.  На полігоні є сміттєсортувальна лінія та біогазова установка, яку встановили у травні 2017 року за інвестиційним проєктом. Газова установка зменшується об’єм відходів на полігоні та зменшується ризик пожеж від самозагоряння сміття.

Лариса БелозероваУ червні 2018 року на полігоні встановили сортувальний комплекс. Протягом однієї зміни тут працює 12-15 людей, які за цей час можуть відсортувати 50 тонн сміття.

— Чи давно тут працюєте та чи влаштовує зарплата,— питаю сортувальника.— Вже півроку тут. Спочатку було важко звикати,бо раніше працював продавцем на базарі та платять добре от і працюю тут влітку, а зимою знову в ларьку торгую, — каже працівник пан Віктор. — Працюю три дні на тижні та отримаю до 6-7 тисяч гривень на місяць.

Марина ЖивотковаПоруч сортувальної лінії можна побачити уже спресовані петпляшки та папір.Тут проводиться первинне сортування потужністю 50 тонн за 8-годинну зміну.  Пан Юрій Мороз каже: — Минулого року, в 2019 ми одержали відсортованої корисної сировини 700 тонн, а від її продажу — 700 тисяч гривень. Це скло, петпляшки, пластмаси, кольорові метали і папір.

Співпраця з європейськими партнерами

У квітні 2019 року між львівським ЛКП «Збиранка», ТОВ «Інститут гірничо-хімічної промисловості» та компанією Egis було укладено договір щодо підготовки технічних рішень та розробки ескізного проекту на проектування рекультивації Грибовицького сміттєзвалища. За оцінкою французьких фахівців, рекультивація полігону у Грибовичах триватиме 5 років. Про це  пишуть на місцевому сайті zaxid.net

Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України “Про відходи”, до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році. Цей пункт відповідає двом Директивам ЄС – 1999/31/EC та 2008/98/EC, які врегульовують поводження зі сміттям у країнах Європи, надають чітку послідовність дій, які необхідно виконувати із відходами, класифікують сміття, ставлять стратегічну мету скоротити кількість відходів, які вивозять на полігони.

Джерело: https://troyitske.city/read/blog/80974/yak-u-sortuyut-smittya-u-gromadah-na-luganschini-ta-prikarpatti-v-chomu-korist-i-ekologichnist

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: