Енергоблоки українських АЕС зношені на 80%, а їх виведення з ладу коштуватиме від $15 млрд

Україна в найближчих 30 років не зможе відмовитися від атомної енергетики. Проте, на сьогодні 15 працюючих реакторів чотирьох українських АЕС зношені вже на 80%, а на їх повне виведення з ладу державі може знадобитися близько $ 15 млрд і водночас якісна реформа енергетичного сектора країни, пише Обозреватель.

За словами співзасновника Української асоціації відновлюваної енергетики, члена Ради з інновацій при прем’єр-міністрі Ігоря Тинного, атомна енергія, яку нерідко називають дешевою, такою не є насправді, а таке твердження – міф. Оскільки на виведення з ладу одного енергоблоку державі необхідно $ 1 млрд. А в Україні їх 15. Водночас держкомпанія «Енергоатом» недоотримує значні кошти, а Фонд, кошти якого мали б направлятися на виведення відпрацьованих і замортизованих енергоблоків, на сьогодні фактично є порожнім.

Не можна продовжувати терміни експлуатації атомних енергоблоків до нескінченності. Вони зношуються, морально застарівають і несуть загрозу екологічній безпеці. А коштів в держбюджеті на виведення атомних енергоблоків нардепи з року в рік не закладають. Тинний підкреслив, що, якщо сьогодні не займатися проблематикою зношеності атомних енергоблоків, можуть посилитися ризики техногенної катастрофи, а Україна навряд чи змогла б пережити «другий Чорнобиль». Але якщо вже сьогодні цілеспрямовано впроваджувати дієві реформи в енергетичній сфері, через 30 років Україна може безболісно відмовитися від АЕС з одночасною заміною відсутніх потужностей енергогенерації.

Тинний нагадав, що раніше Німеччина оголосила, що закриє всі свої АЕС до 2021 року. Швейцарія вже відмовилася від експлуатації своїх АЕС. При цьому раніше в Україні Міністерство енергетики та екології презентувало програму «Зелений перехід», відповідно до якої у 2050 році в країні частка відновлюваної енергетики має зрости до 70%. При цьому 30% мають становити атомна генерація і газ. А частка виробництва електроенергії з вугілля повинна скоротитися до 0%.У зв’язку з цим всі збиткові вугільні шахти і енергопідприємства (крім «Енергоатому» і «Укргідроенерго»), що дотуються державою, необхідно оптимізувати або приватизувати. В Україні один із шляхів вирішення проблеми зі збитковими держшахтами, на думку Тинного, – виставити їх на продаж приватним інвесторам. Так, на сьогодні у вітчизняному всі вугільні шахти, що знаходяться в приватній власності, є прибутковими і забезпечують робочими місцями місцеве населення. Якщо вугільну реформу не запровадити вже найближчим часом, держава продовжить роками витрачати мільярди гривень «на вітер» замість впровадження реформ та розвитку ринку електроенергії.

Джерело: https://ecotown.com.ua/news/Energobloki-ukrainskikh-AES-znosheni-na-80-a-ikh-vivedennya-z-ladu-koshtuvatime-vid-15-mlrd/?fbclid=IwAR0S243FfHQhfxcT1aqREWbf0tiLU-C3BY88DlpkLW_lsv_HVJszq7DaJqQ

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: