6 жовтня 2022 року експерт Інституту еколого-релігійних студій (який діє у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини), орнітолог Леонід Покритюк в рамках екскурсії “Великою” Берегівщиною провів пізнавальну розповідь для дітей внутрішньо переміщених осіб (ВПО) на тему “День здорового харчування”. Цей День відзначають саме цієї дати. Здорове харчування — це не тільки добре самопочуття і позбавлення від багатьох недуг, міцна нервова система і нормалізація ваги, але й любов та повага до себе, це прагнення до здорового і тривалого життя.

Спочатку в рамках інформативної екскурсії (яку провів відомий екскурсовод Максим Адаменко за сприяння БО “Благодійний фонд “Голоси дітей” http://voices.org.ua) ознайомились з фермою “Карпатський буйвіл”, брали участь в дегустації продукції, спробували буйволине молоко, масло, різноманітні сири…смакота).

Відвідали краєзнавчий музей Пийтерфолво, відкритий в 1970-х роках в неокласичній будівлі палацу графів Фогорошів 1895 року.
Поруч розташовано мальовничий графський парк з платанами і липами. Далі екскурсанти любувались панорамою Виноградова з серед залишків замку Канків, що мають статус національної пам’ятки архітектури.
Відвідали кам’яний храм XIV століття з готичною дерев’яною баштою XVIII століття в с.Четфолво.

Під час кожної зупинки експерт – Леонід Покритюк – звертав увагу на природу довкілля.
Він знайомив екскурсантів з дикоростучими багатствами Закарпаття, які варта включати в раціон:
плоди дерену (Cornus mas L.), шипшини (Rosa canina L.) та глоду; плоди їстивних каштанів; кореневища соняшника бульбистого (Helianthus tuberosus L.), кульбаби (Taraxacum officinale Wigg), та цикорію (Cichorium L.); молоді пагони деяких видів папоротей.
Соняшник бульбистий є інвазивною рослиною, яка агресивно витісняє характерну флору для певних регіонів, тому варто з цим інтродуцентом боротись. Збирання врожаїв “бульбокоренів” також сприятиме зменшенню його популяцій.




З іншого боку, це корисна для харчування рослина, оскільки топінамбур містить в бульбах інулін та інші важливі для здоровя речовини. Це ж стосується і інших вищезгаданих рослин.
Також з допомогою орнітолога Леоніда екскурсія з самого початку набула орнітологічного характеру з відвідуванням пам’ятного знаку міфічному птаху – турулу.

Працівники ферми “Карпатський Буйвіл” виявилися друзями птахів. Вони показали власноруч виготовлену опору для гнізда лелек, показали місця присутності сов. Поділились планами встановити гніздівлі для птахів. На території ферми виявили сліди присутності сірої сови, хатнього сича та рідкісної сипухи.

У Виноградові, серед залишків замку Канків та спостерігали біотопи найбільшої сови Європи — пугача. Цей червонокнижний вид віддавна гніздиться на Чорній Горі.
Відвідали головний скарб Четфалви – кам’яний храм XIV століття з готичною дерев’яною баштою XVIII століття. На території храму вишукували вухатих сов, які там завжди зимують.

Невеликою групою відвідали вухастиків у Берегове. Вдалось нарахувати два десятки сов. Весь час протягом екскурсії Леонід наголошує на Відповідальному ставленні до Божого творіння – природи.
Такі пізнавальні екскурсії для молоді та дорослих (серед яких є багато вищезгаданих ВПО) є дуже важливими, особливо у ці важкі часи, адже допомагають перемикатися з щоденних стресових ситуацій на пізнавальну діяльність, тим самим
Інформаційна служба ІЕРС