Дух «Laudato si’» у Ватикані: ощадність, електромобілі, зменшення викидів

На сторінках «L’Osservatore Romano» очільник Відділу лабораторій і устаткування Губернаторства Держави-Міста Ватикану розповів про енергозберігаючі технології та інші ініціативи, пов’язані із втіленням у життя енцикліки «Laudato si’» на території Ватикану.

Держава-Місто Ватикан прийняла незворотне рішення на користь принципів, оголошених Папою Франциском в енцикліці «Laudato si’», зайнявши провідне місце серед держав-лідерів у сфері економії ресурсів і сталості. Йдеться, зокрема, про початок широкого застосування електротранспорту та технологічне переоснащення трансформаторних підстанцій. Про це в інтерв’ю для «L’Osservatore Romano», спілкуючись з нашим колегою Ніколою Ґорі, розповів Роберто Міньюччі, голова Відділу лабораторій і устаткування Губернаторства Держави-Міста Ватикану, пише VaticanNews.

Давня традиція та послідовність

Інженер, насамперед, звернув увагу на те, що ініціативи в цій сфері є такими ж давніми, як і сучасна ватиканська держава. Вже 1929 року тут діяла надзвичайно оптимізована за тогочасними мірками система опалення. Рішення влади в цій сфері, за його словами, завжди були позначені турботою про створіння. І ще до появи енцикліки «Laudato si’» Папи Франциска, спонуками до чутливості в сфері дбання про довкілля були «Sollicitudo rei socialis» святого Івана Павла ІІ (1987) та «Caritas in veritate» Венедикта XVI (2009).

Деякі конкретні приклади

Відповідаючи на запитання про те, які приклади такого підходу можна навести в сфері його відповідальності, Роберто Міньюччі виокремив застосування сумісних матеріалів, усуваючи токсичні речовини, зусилля на користь якнайбільш можливої економії енергії, насамперед, запобігаючи марнотратству. Впроваджуються також «побічні» ініціативи, такі як подвійне скло та енергозберігаюча фурнітура у вікнах, сонячні екрани, що не дають сонячному промінню надмірно проникати у приміщення, економлячи на кондиціонуванні повітря, використання світлодіодних ламп, що дає високий рівень заощадження, використання високоефективних охолоджувальних і опалювальних пристроїв.

Окремої уваги заслуговує встановлення зарядних станцій для електромобілів. Хоч результати Ватикану в сфері зменшення смогу, спричиненого викидами автотранспорту, є скромними на рівні Риму, беручи до уваги розміри та обсяг, йдеться про сигнал для всіх. Тож справа йде до повної заміни автомобілів з двигунами внутрішнього згоряння на електротранспорт. Адже враховуючи середній річний пробіг у 6000 кілометрів, використання електромобілів є повністю виправданим. Станом на сьогодні автономії електромобіля вистачає для того, щоб доїхати до таких екстратериторіальних осередків, як папська вілла у Кастель Ґандольфо чи технологічний парк у Санта-Марія-ді-Ґаллерія. Передбачається встановлення зарядних станцій не лише на території Ватикану, але й у екстратериторіальних зонах. Ведуться переговори із виробниками електрокарів щодо придбання відповідних одиниць транспорту.

Зменшення «парникових газів»

Чергове запитання стосувалося заходів, спрямованих на зменшення викидів так званих парникових газів. Відповідальний представник Губернаторства Ватикану розповів, що Держава-Місто Ватикан приєдналася до Трактату Кіґалі, а тому впроваджуються відповідні заходи. Йдеться, зокрема, про повну заборону від 2025 року на використання особливо шкідливих для озонового шару речовин, які повинні бути замінені на менш шкідливі. Це створює додаткові проблеми, оскільки промисловість ще не є повністю готовою для такого переходу, пропонуючи лише такі засоби, які можуть зменшити використання таких речовин, але не повністю їх замінити. Бо на даний час альтернативні екологічні речовини є легкозаймистими, що дуже обмежує можливості застосування.

Запобігання втратам при енергорозподілі

Як зазначив журналіст, значущим елементом втрати енергії є трансформаторні підстанції, необхідні для енергорозподілу. Ватиканський інженер розповів, що в усій мережі розподілення середньої напруги у Державі-Місті Ватикані встановлені трансформатори з низькими втратами та максимальними показниками перетворення, що є найефективнішими з представлених на ринку. Він пояснив, що нагрівання трансформатора є фізичним явищем, яке не можна обмежити чи усунути. Тож зменшення втрат досягається встановленням нових приладів, які, порівнюючи до старих, дають змогу заощадити до 20% енергії. Крім того, в сучасних трансформаторах не використовується олива, а тому вони не спричинюють хімічного забруднення довкілля.

Сонячна енергія

Одним із елементів енергоощадності є генеруючі сонячні панелі на покрівлі залу Павла VI та система підігріву води на покрівлі їдальні для працівників. Чи існує можливість розширення цієї практики? Роберто Міньюччі зазначив, що на жаль, у Ватикані бракує простору для таких ініціатив, адже годі думати про встановлення панелей на архітектурних пам’ятках та історичних будівлях.

Щодо існуючої станції, встановленої 2008 року на покрівлі залу Павла VI, то завдяки їй приміщення перебуває на повному самозабезпеченні. Вся енергія передається у внутрішню ватиканську мережу, а власне споживання зростає під час заходів, які проводяться у приміщеннях, як от під час аудієнцій з Папою.

Джерело: https://ecoburougcc.org.ua/index.php/ekolohichni-novyny/5650-dukh-laudato-si-u-vatykani-oshchadnist-elektromobili-zmenshennia-vykydiv

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: