Вивчаючи і досліджуючи природу, ми дізнаємося про різні види і процеси, що відбуваються у довкіллі. Чим більше дізнаємось, тим більше у нас думок. Особливо допитливими є діти. Їхні мудрі питання ніколи не мають залишатися без відповідей. Під час чергового нашого еколого-освітнього заходу з молоддю села Синевир (Хустський район Закарпатської області) ми спілкувалися про особливості карпатських лісів і їх мешканців, а ще торкнулися цінностей, які людям подаровані Творцем через природу.
Розглядаючи цю тематику, діти не лише захоплювалися різноманіттям природи рідного краю, але й ознайомилися з різними процесами, які відбуваються в лісі. Зокрема йшла мова про шкідників лісу. На цьому етапі спілкування, серед іншого лектор поставив питання: чи не створено Творцем у природі щось зайве?
Думки школярів розділилися. Знайти правильну відповідь допомогла вправа «Що у мішечку?». Діти по черзі просували руку у мішечок і намагалися на дотик дізнатися його вміст.
Обговорення виявилося бурхливим і емоційним. Деякі учасники вправи здогадалися, що всередині був трутовиковий гриб.
Хоча цей вид руйнує дерева, проте колись він був життєво важливий для людей. Коли не було сірників, з цього гриба добували трут – легкозаймисту речовину, яку використовували для розпалювання вогнища (трут займався від однієї іскорки). А ще з гриба вирізали шапки і виготовляли гніт для гасових ламп. Крім того, трутовика використовували у якості кровоспинного засобу: його накладали на рани. Гриб використовували ще й для боротьби з комарами, а зараз з нього роблять декоративні підставки для квітів.
Отже, хоч гриб трутовик й шкодить деревам, на яких оселяється, проте він став важливим і доступним даром лісу для людей у часи, коли ще не було тих прогресивних засобів, які маємо сьогодні. Ця вправа стала своєрідною відповіддю на те, що Творець подбав про все, і нічого зайвого у природі немає.
Захід відбувся в рамках проекту «Церкви та громадські організації разом задля екоосвіти в національних парках», що реалізується Інститутом еколого-релігійних студій та НПП “Синевир” у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABUBundesverband, NABUInternational) та за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини (AuswärtigesAmt, AA_Kultur).
#CivilSocietyCooperation
Інформаційна Служба ІЕРС
Чудово, що ековиховання здійснюється з юних літ, бо екоосвіта в школі – це добре, а в таких рухливих заходах в живій природі відбувається власне екологічне виховання.