28 березня педагоги Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру Ольга Величканич і Ганна Андрусь провели екозахід «Вивчаємо і плекаємо першоцвіти екоцентру» для юннатів – вихованців екоцентру та дітей тимчасово переселених осіб, співробітників Харківського державного біотехнологічного університету.
Чарівний світ екологічної стежки Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру манить та захоплює юннатів та гостей екоцентру будь-якої пори. Але, мабуть, саме ранньою весною найбільше причаровують перші тендітні квіточки, які сміливо підносять свої «личка» до теплих промінчиків весняного сонечка. Найпершими з’являються і найдовше радують своїм цвітінням примули, або первоцвіти весняні, до яких незабаром приєднуються підсніжники, шафрани, проліски, ряст, трохи згодом – самозакоханий нарцис.
Вихованці екоцентру вивчають біологію та екологію весняних ефемероїдів, які зростають як на території екоцентру, так і в лісах Ужгородського району та Долини нарцисів, щовесни долучаються до практичних робіт із впорядкування території екоцентру.
Не стала виключенням і нинішня весна, прихід якої не зупинили сумні події, що відбуваються в країні. Символічним стало те, що на заході зустрілися діти крайньої західної і східної областей нашої країни. Учасники екозаходу почули цікаву змістовну інформацію про ранньовесняні квіти, що зростають на зупинках екологічної стежки закладу, закріпили знання під час гри та розв’язування сканворду «Первоцвіти».
Під час практичної частини юні природолюби очистили від торішнього опалого листя куртину нарцису вузьколистого, що в природніх умовах зростає в унікальній Долині Нарцисів на Хустщині, та провісників весни на зупинці «Першоцвіти Луганщини», цибулинки яких близько 10 років тому були подаровані юннатам Закарпатського екоцентру природоохоронцями Луганського екоцентру.
Цікавою несподіванкою для дітей стала пошукова гра «Вивчаємо рослинний світ екостежки ЗОЕНЦ», під час якої команди, керуючись завданнями-підказками, шукали «скарби» поблизу рослин, згаданих у завданнях. Робота в командах дала змогу дітям краще пізнати один одного та активно та з користю провести час на свіжому повітрі серед квітучої природи.
Захід проведено у рамках співпраці Закарпатського обласного еколого-натуралістичного центру (ЗОЕНЦ) з Міжрелігійним та громадянським природоохоронним форумом Східної Європи (IRCEF) по проєкту «Відповідальність за Творіння та жінки Карпат», що реалізується IRCEF у співпраці з природоохоронними підрозділами Церков за партнерської підтримки Архідієцезії Бамберга, дієцезії Вюрцбурга та Реновабіс (Організація допомоги Східній Європі від Католицької Церкви в Німеччині).
Ольга Величканич, завідувачка відділу біології та дослідницько-експериментальної роботи ЗОЕНЦ
Ганна Андрусь, керівниця гуртків ЗОЕНЦ