Унікальний дерев’яний храм, що знаходиться у с. Крайниково Хустського району, – цікавий об’єкт культурної спадщини Закарпаття й України в цілому. Розташований він серед ландшафту цікавого біотопу з віковими дубами. Цей унікальний комплекс залишків дубового гаю, мочару і церкви ХVI століття був обраний нами як модельний у рамках проєкту VGP “Молодіжна школа сталого розвитку Карпат” (керівник проєкту Іван Тимофеєв).
Дерев’яні храми цінні самі по собі, адже у нашому краї їх залишилось усього близько сотні, та й то більшість із них не в найкращому стані. А таких, що знаходяться серед природних комплексів, до того ж серед залишку гаю вікових дубів, узагалі можна перерахувати на пальцях рук. Більшість храмів потребують уважного та бережливого ставлення, а на майбутнє – обов”язкової реставрації.
Отже, храмово-ландшафтний комплекс у с. Крайниково серед усього сакрального зодчества Закарпатття є особливим. З метою його збереження командою Інституту еколого-релігійних студій (керівник інституту Олександр Бокотей) була проведена ціла низка важливих заходів: акція з дітьми, зібрані анкети з пропозиціями по лікуванню дубів і збереженню біотопу.
Разом із фахівцем Альбрехтом Робертом наша команда врятувала один дуб. Для цього були застосовані спеціальні засоби, включаючи обрізку хворої гілки, яка загрозливо нависала над храмом, “обіцяючи” з дня на день впасти і поруйнувати й так уже крихку будівлю.
Почали лікувати й інші дуби, обстежили й визначили перелік необхідних робіт, прорахували бюджет для реалізації задумів. Також ми зв’язалися з краєм Височіна (Чехія) та отримали від них листа готовності підтримати наш біотоп. Але на початку 2021 року в зв’язку з перезволоженими умовами зими один із вікових дубів упав. Дуже пощастило дерев”яному храму, адже впав він в інший бік.
Наша команда з надією та натхненням продовжує і далі працювати над збереженням цього біотопу та пам’ятки сакральної архітектури.
Нагадуємо: раніше у цьому регіоні був проведений Інформаційний день «Дорогами дерев’яних готичних церков Закарпаття» у рамках реалізації проєкту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат».
https://www.iers.org.ua/%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2/
Інформаційна служба Інституту еколого-регілійних студій та ІРЦЕФ