Збереження унікального дерев’яного храму та навколишнього біотопу

Унікальний дерев’яний храм, що знаходиться у с. Крайниково Хустського району, – цікавий об’єкт культурної спадщини Закарпаття й України в цілому.  Розташований він  серед ландшафту цікавого біотопу з віковими дубами. Цей унікальний комплекс  залишків дубового гаю, мочару  і церкви ХVI століття був обраний нами як модельний у рамках проєкту VGP “Молодіжна школа сталого розвитку Карпат” (керівник проєкту Іван Тимофеєв).

Дерев’яні храми цінні самі по собі, адже у нашому краї їх залишилось усього близько сотні, та й то більшість із них не в найкращому стані. А таких, що знаходяться серед природних комплексів, до того ж серед залишку гаю вікових дубів, узагалі можна перерахувати на пальцях рук. Більшість храмів потребують уважного та бережливого ставлення, а на майбутнє –  обов”язкової реставрації.
Отже, храмово-ландшафтний комплекс у с. Крайниково серед усього сакрального зодчества Закарпатття є особливим. З метою його збереження командою Інституту еколого-релігійних студій (керівник інституту Олександр Бокотей) була проведена ціла низка важливих заходів:  акція з дітьми, зібрані анкети з пропозиціями по лікуванню дубів і збереженню біотопу.

Разом із фахівцем Альбрехтом Робертом  наша команда врятувала один дуб.  Для цього були застосовані спеціальні засоби, включаючи обрізку хворої гілки, яка загрозливо нависала над храмом, “обіцяючи” з дня на день впасти і поруйнувати й так уже крихку будівлю.

Почали лікувати й інші дуби, обстежили й визначили перелік необхідних робіт, прорахували бюджет для реалізації задумів. Також ми зв’язалися з краєм Височіна (Чехія)  та отримали від них листа готовності підтримати наш біотоп. Але  на початку 2021 року в зв’язку з перезволоженими умовами зими один із вікових дубів упав. Дуже пощастило дерев”яному храму, адже впав він в інший бік.
На изображении может находиться: дерево, небо, растение, на улице и природа

Наша команда  з надією та натхненням продовжує і далі працювати над збереженням цього біотопу та пам’ятки сакральної архітектури.

Нагадуємо: раніше у цьому регіоні був проведений  Інформаційний день «Дорогами дерев’яних готичних церков Закарпаття» у рамках реалізації проєкту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат».

https://www.iers.org.ua/%D1%96%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%86%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B8%D0%B9-%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%8C-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D0%BC%D0%B8-%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B2/ 

Інформаційна служба Інституту еколого-регілійних студій та ІРЦЕФ

 

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: