Дослідження кажанів у підвалах храмів, погребах та бункерах Закарпаття та екопросвітництво під час катехизації

27 лютого 2021 року у рамках проекту “Молодіжна школа сталого розвитку Карпат” програми  VGP Foundation (менеджер проекту Іван Тимофеєв) по напряму “Життєвий простір церковних веж та печер” відбулась запланована експедиція з метою дослідження зимуючих кажанів Закарпаття. Співробітник Інституту еколого-релігійних студій Біланич Михайло та старший науковий співробітник Інституту екології Карпат Андрій-Тарас Башта дослідили підвали храмів, погреби та інші види підземель Ужгородського та Мукачівського районів. Окрім того, важливим завданням було екопросвітництво, а саме по ходу досліджень донести людям інформацію про важливість і безпечність кажанів, взяти участь у катехизації молоді, про що було домовлено раніше у с. Нижня Визниця з парохом о. Романом Северином.

Таким чином, під час проведення даної експедиції вдалося поєднати просвітницьку і прикладну природоохоронну роботу разом з місцевим населенням.


Обстеження погребів у с. Нижнє Солотвино Ужгородського району

Першою зупинкою була греко-католицька церква в с. Глибоке, у якій є підвал. Взагалі на Закарпатті храмів, які мають підвали – дуже мало. Всі вони мають менше за 100 років, або і цілком нові. У храмі села Глибоке є невеликий підвал, але там кажанів не виявилось.
Тоді працівники Інституту вирушили на кілька кілометрів далі, до села Нижнє Солотвино. Влітку, досліджуючи горище православного храму, в цьому селі було зауважено на цілі ряди винних погребів, в які було заплановано потрапити взимку, поки ще кажани в сплячці.

Завдяки добрим людям – жителям села, дослідники змогли потрапити у приватний погреб, а також у відкриті закинуті глибокі погреби, де і знайшли перших кажанів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Обстеження погребів в с. Середнє Ужгородського району

 

Обстеження підземель в с. Кольчино Мукачівського району

 

 

 

 

Обстеження підвалів та горищ храмів у селах Верхня та Нижня Визниця Мукачівського району. 

Влітку команда дослідників обстежувала дахи та башти храмів в цьому регіоні, але до сіл Нижня і Верхня Визниця не добрались. Тепер же випала нагода обстежити як підвали та вежі храмів у цих селах. Окрім того, долучились до катехизації дітей та молоді, яка щосуботи тут відбувається, під час якої змогли донести до її учасників важливість кажанів в природі, користь для людини, розвінчати негативні міфи про них. Також діти дізнались про дослідницьку роботу, яку проводять науковці-дослідники.

 

Екопросвітницькі моменти під час катехизи у Нижній Визниці

У

Щиро дякуємо отцям Ярославу Долгошу (пароху храму у с. Верхня Визниця) та  Роману Северину і всім, хто сприяв нам з паном Тарасом Баштою під час подорожі!

Інформаційна служба інституту еколого-релігійних студій

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Scroll to Top
%d блогерам подобається це: